Ziyaretçileri Sitede Tutma Faktörleri

Kategori SEO Paylaşımları

Ziyaretçileri Sitede Tutma Faktörleri

            Google sıranızla ilişkili en güçlü ölçütlerden birisi hemen çıkma oranı. Sitenize girer girmez çıkan kullanıcılarınızın oranı ne kadar düşük ise, seo çalışmalarınızın başarısı o kadar yüksek demektir. Literatürde bunun net tanımı Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rating) diye geçmektedir.

 

 

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? 

  •  Bugüne kadar hemen girip çıktığınız siteler oldu mu?

Sizi uzaklaştıran onlarca faktör buna etken olabilir. Örneğin, video yüklenme süresinin uzaması, tasarım karmaşası, aradığınız kategoriye bir türlü erişememek gibi nedenler bu duruma iyi örnekler. Sitenizi tehlikeye düşürebilecek iyi bir hemen çıkma oranı %55-%60 civarıdır.

Genelde bloglar kaliteli içerikler üretseler bile bu orana sahip olabilirler. Çünkü okur, bu tür forum veya bloglarda yalnızca aradığına odaklanır ve gezme eğilimi göstermez. Malesef bu durum google listelenmesinde sitenizi aşağıya çeker. Bu nedenle kullanıcıyı sitede tutmak yani Bounce Rating düşürmek oldukça önemli bir konu.

 

 

Google Nimetlerinden Yararlanın!

Bunun için önerilebileceklerden ilki, içeriğin belli bir konuya odaklanmış olması başka bir anlatımla içeriğin aynı konunun dalları niteliğinde olması.

Bu durumda kullanıcının aynı konuya ilişkin ardı ardına okuma eğilimini sabitlemek ve sitede kalma süresini uzatmak mümkün olabilir. Başka bir değerlendirme ise, kullanıcıya istediklerini vermeniz yönünde olabilir.

Bir kullanıcı anketi hazırlayarak kitlenize sorun; onların işine yarayacak içerik ne olmalı? Google Analytics ten yararlanın ve arama trafiğinize göz atın.

Sitenizi ziyaret eden insanların aradıkları şey sizin verdiklerinizle örtüşüyor mu?

Çok önemsenen diğer bir konu ise, kesinlikle web sitenizin tasarımı ile ilgili. Kullanıcılarınıza basit ve sade şekilde aradıklarını verin. Herşeyi sunmak karmaşa yaratmaktan öteye gitmemeye sebep olur.

 

 

Mobil Uyumlu Web sitesi kullanın

 

  • Birde Google’ın mobil dostu sitelere daha yüksek sıralama verdiğinden haberdar mısınız?

Bu konu kullanıcı adına da önemli. Küçük ekranlı elektronik eşyalarda en ufak bir şey aramak bile stres haline gelmemeli. Aranan ne kadar kolay bulunuyorsa, siteniz mobil platformlara ne kadar uygunluk gösteriyorsa kullanıcınız o kadar artacaktır. Bu da kullanıcıyı sitede tutmak adına güçlü etkenlerdir.

 

Literatürde responsive tasarım olarak geçer ve ilgilileri sayıca yüksektir. Web sitenizde soruna dönüşmesi olası diğer bir faktör navigasyon. Örneğin aradığınızı bulmak için ileri gidebiliyorsunuz ama bir önceki sayfaya dönmek istediğinizde bu mümkün kılınmıyor. Sizce kullanıcı bekler mi ya da yeniden dener mi? Bu durum en az web sitenizin hızı kadar etkili bir faktördür. Yavaş açılan sayfalar, yüklenmeyen videolar, bir türlü diğer yarısını göremediğiniz fotoğraflar kullanıcılara anında bıkkınlık verir ve anında kaçarlar.

Tüm bunlar kullanıcıyı siteden kaçıran etkenler olarak ilk akla gelenler olabilirler. Çünkü hepsi sık karşılaşılan ancak önlemesi tahmin yetisi kuvvetli bir bakış açısı gerektiren faktörler. Son olarak tüm bu faktörler dikkate alınarak web sitenizin hemen çıkma oranı bu etkenler ve daha fazlasıyla kontrol altında tutmak mümkün. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.