Ziyaretçiler İnternet Sitenizi Neden Terk Ediyor?

Kategori SEO Paylaşımları

Ziyaretçiler İnternet Sitenizi Neden Terk Ediyor?

Google sıralamasında geride kalmanın nedeni olan ziyaretçilerin sitede kalma sürelerinin kısalığı, web sayfalarında aradıklarını bulamamaktan daha fazlasıyla ilgili. Her hedef kitle için tasarım, site içinde aranılana ulaşabilirlik, … gibi faktörler önem taşırken farklı sektörlerin hedef kitleleri düşünüldüğünde açıklamalardaki yaratıcılık, dikkat çekme kabiliyeti ve bunun gibi başka noktalarda sektörel farklılıklar doğrultusunda düşünülesi oluyor. Kusursuz bir tasarım ve kaliteli bir domain sahibi olduğunuz halde hala web siteniz terkediyorsa farkedemediğiniz oldukça büyük problemlerle baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Siz de “İnternet sitem neden terkediliyor?” sorusunun cevabını arıyorsanız işinizi kolaylaştıracak bazı araçlar var.

  • Google Analytics: Ziyaretçi davranışlarını anlamak için en sık kullanılan araçlardan biridir. Genelde siteye çekilen trafiğin aylık ortalamasını görmek için kullanılsa bile ziyaretçilerinizin nereden geldiklerini ve hangi bağlantılarla ilgilendiklerini görebilme imkanı da sunuyor.
  • Click Tale: Sayfa içi analiz aracı olarak bilinen Click Tale ziyaretçilerinizin ekranda nasıl etkileşim gösterdiğini bir video şeklinde sunar. Mouse tıklamaları, tuş vuruşları, … Ayrıca bununla ilgili 5 rapor sunuyor. Kullanıcıların formlarınızla nasıl etkileşimde bulundukları hakkındaki raporlar sayesinde “Bazı noktalarda alışıla gelmiş tasarımdan vazgeçtiğinizde sitenizde bu durum avantaj mı yoksa dezavantaj mı yaratıyor?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
  • Survey Monkey: Ziyaretçilerinize gönderdiğiniz anketlerle pazarlama stratejinizin ölçümlemesini yapmanızı yardımcı olur. Bir veri analizi gibi düşünürseniz belli bir istatistik elde etmenizi sağlar.
  • Google Analytics Content Experiments: İçerik sayfalarınızın farklı revizyonlarını karşınıza getirir. Bu tool sayesinde farklı tasarımlardaki sitenizi teste edebilirsiniz. Kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunma şansınızı artıran Content Experiments vereceğiniz kararlarda yardımcınız olacaktır.
  • Olark: Sayfalarınızda eksik kalan kısımları sizinle paylaşmakla birlikte en iyi deneyime imkan vermek için bir canlı sohbet özelliği de sunar. Eğer size ulaşamayan kullanıcılarınız olursa bu sayede ziyaretçilerinizi dinleyebilir ve onlarla etkileşimde kalabilirsiniz.
  • Crazy Egg: Bu araç hem sayfanızda tıklanan bağlantıları hem de herhangi bir yere bile tıklanmış olsa da o bölümleri size sunar. Yani, sitenizde bu davranışlara göre yapmanız gereken güncellemeleri belirleyebilirsiniz.
  • Qualaroo Insights: İnternet sitenize anket yerleştirmenize olanak sağlar. Ayrıca, anketinize katılmasını istediğiniz kullanıcıları seçebilirsiniz ve onlara birden çok soru yöneltebilirsiniz. Yazılımcılara ihtiyaç duymadan kontrol panelinden bunu gerçekleştirmeniz de sağlanıyor.

İPerception, Ethnio, Kampyle, … gibi diğer araçlardan da sitede kalma süresi adına geliştirmeler yapmak için faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.