Youtube Kanal Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Youtube Kanal Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Kategori SEO Paylaşımları

Youtube Kanal Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Dünyanın önde gelen arama motorlarından olan Youtube, markanızın görsel anlamda en etkin sunumunu yapabilecek güce sahiptir. Kullanıcıların markanıza bu yolla ulaşmasını da oldukça kolaylaştırır. Peki, Youtube seo stratejileriniz içinde doğru yerde mi? ya da doğru kullanılıyor mu? Biliyorsunuz Youtube, Google’dan sonraki en güçlü arama motoru ve oluşturulan içerikler seo açısından önemli bir oranda trafik çekmeye müsait. Bu nedenle web sitenize kaliteli içerikler veya tasarım anlamında gösterdiğiniz özeni Youtube kanallarınızda da etkin olarak göstermeniz size fayda sağlayacaktır. Çünkü SEO’nun beslendiği en büyük platformlardan birisi de kuşkusuz Youtube. Etkileşim yüksek, geçmiş tecrübeler kullanılabiliyor ve müthiş bir kitle çekmenize yardımcı oluyor. Tüm bunların toplandığı bir platformun SEO’nun yıldızı olması tabiki kaçınılmaz. Youtube kanal optimizasyonu konusuna gelmeden önce Youtube hakkında bilmeniz gerekenler şöyle:

Youtube, 2005 yılında 3 kişi tarafından kurulmuş olup 2006’da Google tarafından satın alınmıştır. Dünyanın ikinci büyük arama motorudur ve ayda yaklaşık bir milyar üstü ziyaretçisi vardır. Görsel iletişim ve etkileşim için adı en bilindik site niteliği taşımaktadır. Günümüzde hem özel hem tüzel kişilerin kullandığı bu platformda da SEO anlamında size rehberlik edecek bir çok etmeni bilmeniz gerekmekte.

Şimdi gelelim Youtube Kanal Optimizasyonundan önceki tavsiyelere, öncesinde bilmeniz gerekenler aşağıda açıklanmaktadır.

 1. Kaliteli Görsel

İçeriği etkili ve kullanıcıların dikkatini çekebilecek yaratıcılıktaki videolar tıklanma oranınızı artıracaktır.

Video yüklerken Youtube SEO açısından dikkat edebileceğiniz bazı kriterler şöyle olmalı:

 • Video Başlığı: Başlıkta anahtar kelimeyi geçirmeye özen göstermelisiniz.
 • Video Açıklaması: Yine anahtar kelimelerin bulunduğu, yeterince açıklayıcı ve web sitenize linkini eklediğiniz bir açıklama yazısı seo açısında etki sağlayacaktır.
 • Video Etiketleri: Anahtar kelimelerinizi kapsayan etiketler olması ilk etapta yeterlidir.

 

 1. Video Çözünürlüğü

Görsel kalitesi, üzerinde çalışılmış görseller ve kaliteli sesler videonuzu bir adım öne taşıyabilir. Bu nedenle ziyaretçi çekmek için yüksek kaliteli görseller konusuna özen göstermelisiniz. Video boyutuyla veya kalitesiyle ilgili bilgi almak için Youtube yardım sayfasına göz gezdirebilirsiniz.

 1. Video İsmi

Videonuza verdiğiniz isim özellikli olmalı. Çünkü çoğu kullanıcı yalnızca isme gelerek videonuzu izlemeye başlayacak. Bu anlamda hedeflediğiniz anahtar kelimelerin doğru kullanımına da dikkat etmelisiniz.

 1. Yükleme Ekranı Detayları

Video yüklerken karşınıza çıkan her alan size seçenekler sunacaktır. Videonuz için en doğru seçeneklere karar verin.

 1. Video Başlığı ve Açıklaması

Video başlığınız dosya isminizle aynı yüklenecektir.Bu nedenle hedef kelimelerinizi geçirdiğiniz bir başlık seçmelisiniz. Ayrıca video başlığınızın ilgi çekici olmasının yanısıra karakter kısıtlaması konusuna da dikkat etmelisiniz. Çünkü Youtube, 50 karakterden fazlası için uyarı veriyor. Açıklama kısmında anahtar kelimeleri ardarda sıralamamanızı tavsiye ederiz. Bu spam algısı yaratacaktır. Uzun uzadıya açıklamalar yapmak yerine vurucu birkaç cümleyle etkileyici bir açıklama yazısı girmeniz lehinize olacaktır.

 1. Etiketler

Youtube için önerilen etiket sayısı 10’u geçmemesi yönündedir. Görünürlük açısından etiketleri önemsemelisiniz. Hedefiniz dışındaki anahtar kelimeleri etiketlendirmek çektiği ziyarteçi için olumsuz bir etki anlamı taşır. Bu nedenle alakalı etiketlemeye önem verin.

 1. Doğru Kategori

Videonuzu yüklerken içerik kadar onu başlıklandırdığınız kategoride önemli.

 1. Önizleme Görseli

Bu, videonuz için seçeceğiniz 3 küçük resimle ilgili. Kenidnize özel oluşturduğunuz ilgi çekici dosyaları videıküçük resmi olarak belirleyebilirsiniz.

 1. Ek Açıklama ve Kart

Video Yöneticisi’nde Düzenleme bölümünden “Ek Açıklama” ekleyerek anahtar kelimelerinizi zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca, “Kartlar” bölümünden de Youtube kanalınızda web sitenize link verebilir ve bazı bağış sitelerinden destek bekleyebilirsiniz. Bunlar ürününüzü öne çıkarmak adına size yardımcı olacaktır.

 1. Alt Yazılar

Videolarınız farklı dilleri konuşan insanlar tarafından izlenebileceği gibi işitme engelliler tarafından izlenebilir. Bu taz özellikli durumlar içi farkındalık sahibi olmanız ve bunları videolarınıza yansıtmanız dikkat çekmekle birlikte tıklanma oranınızı da tabiki olumlu anlamda etkileyecektir. Çünkü alt yazılar, görsel etkileşim açısından etkili bir yoldur.

 1. Paylaşım Seçenekleri

Youtube’da yüklediğiniz video için 3 farklı görünürlük seçeneği mevcuttur. Bunlar herkese açık, liste dışı ve özel şeklindedir. Dilerseniz videoyu yüklerken dilerseniz yükledikten sonra bu seçenekleri belirleyebilirsiniz. Herkese açık seçeneğiyle videonuzu linklere ve arama sonuçlarına açmış olursunuz. Liste dışı seçeneğini belirlediğinizde videonuz arama sonuçlarında görüntülenmez. Özel seçeneği ise, sadece ben yani sadece size görünür anlamı taşır. Bunların dışında video yerleştirme konusunda da Youtube bazı seçenekler sunmakta.

 1. Oynatma Listeleri

Benzer nitelikteki diğer videoları yüklediğiniz video için gruplayarak kullanıcı deneyiminizi artırabilirsiniz.

Peki tüm bunlardan sonra Youtube Kanal Optimizasyonu için yapılması gereken nelerdir? diyorsanız işte cevabı:

 • Kanal resmi ve profil resmi kullanıcının tercihlerinde olmanız için etkili. Kanaliın gerçekten size ait olduğu konusundan güven yaratmak ve görsel çeşitliliğe katkı sağlamak için kanal resminizi ve profil resminizi boş bırakmayın.
 • Kanal açıklamanızı 140 karakter civarında ilişkili ancak yalın cümlelerle yapmanız trafiğinizi etkileyecektir. Bu nedenle dikkat edilesi hususlardan birisi de açıklamalardır.
 • Kanalızda bulunan “Hakkında” bölümüne sosyal medya hesaplarınızı bağlamaktan kaçınmayın.
 • Kullanıcılarınıza izin verin; takip ettiğiniz videoları görebilsinler. Seçtiğiniz videoların sadece kendi sektörünüzle alakalı olması doğal görünmeyecektir. Bu nedenle farklı çeşitlilikte videoların izledikleriniz arasında bulunmasına ve bunun görünmesine dikkat edebilirsiniz.
 • Kanalınızı ilk kez ziyaret eden kişiler için ilgi çekici bir video sunma olanağını “Kanal Fragmanı” olarak Youtube size veriyor. Bunu doğru kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kanal optimizasyonu konusunda uygulamam gereken herşeyi uyguladım şimdi ne yapmalıyım? diyorsanız, Youtube’nin dahili analiz sistemi olan Analytics aracı ile videolarınız hakkında istatistiksel bilgiler edinmeniz sıradaki adım olmalıdır. Bu araç size oldukça detaylı bir analiz imkanı sunuyor. Performansınızı bu araçla değerlendirerek çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.