Web Sitesi Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Kategori SEO Paylaşımları

Web Sitesi Kurulum Aşamaları Nelerdir

İnternet hayatın her alanında kendini gösterdikçe kişiler kendi blog sayfalarını oluşturarak kendi paylaşımlarını yapmaya başladı. Bireysel örneklerin yanısıra kurumsal yani ticari siteler de oldukça artmakta. Artık neredeyse her kuruluş bir internet sitesine sahip ya da sahip olmak istemekte. Bir web sitesi kurmak isteyen ancak işe nereden başlayacağını bilemeyenler için hazırladığımız bu yazımızda sizlere işin aşamalarından bahsedeceğiz.

Karar Verilmesi Gereken Genel Noktalar:

Web sitesi için ilk olarak konu, amaç ve hedef kitle belirlenmelidir. Bu kriterleri tamamladıktan sonra ayrılacak bütçe ortaya koyulmalı. Eğer bir bütçe ayırmadan yani bunu ücretsiz bir yolla yapmak niyetindeyseniz bu adımda kararınızı vermeniz sonraki adımlar için önem taşıyacaktır. Bu aşamada karar verilecek herşey ön hazırlık gibi düşünülmelidir.

  • Host ve Domain

İnternet sitelerinin kaynak dosyalarının saklandığı kısım host; bunların web tarayıcılarda temsili gösterildiği tanım ise domaindir. seoadresi.com bir domain ismidir. Ve tarayıcıya ait adres satırına yazılacak olan bu link ile IP adresi aracılığıyla kaynak kodların yer aldığı hosta erişilir. Bu sayede kodlar çalıştırılır.

Bir web sitesi yapmak için ücretli ya da ücretsiz olarak temin edebileceğiniz host ve domain edinmelisiniz. Şunu belirtmeliyiz; ücretsiz olarak temin edeceğiniz host ve domainler reklam yayınlayabilirler. Bu durum izniniz dışında olabilir. Ayrıca, sitenizin güvenlik açıkları olması da kaçınılmaz olur. Blog sitesi istiyorsanız WordPress gibi bilinen ve güvenli bir site tercih etmenizde fayda var. Bildiğiniz üzere ücretsiz.

  • Ücretli Host ve Domain için Web Sitesi Eklemek

Bu adımda web sitenizi hosta aktarma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Web sitesi kurulum aşamaları arasında olan bu adımı ikiye ayırmak mümkün. Hazır blog sitelerinden birine üyeyseniz bu işlem zaten sizin için yapılmış olacak. Yani sitenizi tasarımını gerçekeştirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak ücretli olarak host ve domain aldıysanız kaynak kodlarını kendiniz ekleyeceksiniz demektir. Bu anlamda web programlama bilginiz yoksa hazır sitelere yönelmeniz daha mantıklı. WordPress ve Joomla bunun için önerebileceklerimiz arasında olup eklenti desteğiyle sitenize güç katmak için oldukça iyi alternatifler sağlar. Bu şekilde bir hazır siteden yararlandığınızda kaynak kodları indirip hosta aktararak bu işlemi kolayca tamamlamış olursunuz. Bu aşama bir programcı için kodlama aşaması olacaktır. Bu aşamayı atladıktan sonra bir test aşaması yapmak hata durumunda geri dönüşü kolaylaştıracaktır.

  • Web Sitesine İçerikler Eklemek

Sitenizi kurup ayarlamalarınızı yaptıktan sonra içerik ekleme aşamasına gelmiş bulunursunuz. Sitenize eklediğiniz içeriklerle ziyaretçiler gelmeye başlayacaktır. Yoğun bir trafik için yoğun bir çalışmanın gerekliliğine önem vermek zorundasınız. Ayrıca, kalıcı ziyaretçiler için de seo web tasarım odaklı çalışmalar yapılacak diğer çalışmalar arasında yer bulmalıdır.

  • Site Optimizasyonu Yapmak

Eklediğiniz içeriklerin çok olmasından daha önemli kriterler vardır. Sitenizde bazı hataları farketmeden yapmakla birlikte tekrarlıyor bile olabilirsiniz bir seo rehberi edinmek ve bu konuda bilgi sahibi olmak size ilk aşamada oldukça yol gösterici olacaktır. Büyük ve kurumsal firmalar için bu durum zaten seo uzmanlarıyla çalışılıyor şeklinde olmalıdır. Performans artışı yalnızca seo uyumlu çalışmakla mümkün olacaktır. Google optimizasyon bu anlamda büyük önem taşır. Çünkü zamanla ve siteniz büyüdükçe bir sıralama elde etmeye çalışacaksınız ki bununla birlikte artık internet sitenizin bir getirisi olacak. Bu aşamada kullanabileceğiniz oldukça çeşitli optimizasyon ve analiz araçları piyasada mevcut. Ayrıca, ücretli ya da ücretsiz seçenekleriyle birçoğunu kullanmanız mümkün.

  • Web Sitesini Güncel Tutmak

Bu aşamada artık yapmanız gereken sitenize özgün ve kaliteli içerikler eklemek bu işi düzenli periyodlara yaymak ve beklemek. Yapılacak her işlem zaman alsa bile sonuç verecektir. Ancak bu adımda güncel kalmak oldukça önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.