Türkiye’de Seo Uzmanlığına Ait Eksiler

Kategori SEO Paylaşımları

 Türkiye’de Seo Uzmanlığına Ait Eksiler

Türkiye’de SEO hizmeti veren firmalar ve kişilerin hizmet verme şekilde değerlendirildiğinde ortaya pekte parlak bir tablo çıkmıyor.

Profesyonel anlamda hizmet veren azınlık dışında seo hizmetlerinde kalite oldukça düşük ve sonuçlar doğal olarak başarısız. Eğer Türkiye’de SEO uzmanı olarak çalışmak niyetindeyseniz bilmelisiniz ki kendi alanınız dışında uzmanlıklara da sahip olmalısınız.

En azından içerik üretebilmeli, WP kurup yönetebilmeli biraz sunucudan biraz güvenlikten derken küçük küçük bir sürü konuda bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekir. Üstelik tüm bunlara rağmen size teklif edilecek ücret asgariden hallice olacaktır.

İnternet site sahiplerine kazanç artırmayı hedefleyen, çalıştığı firmaların hizmet satışı ve marka bilinirliğini artırmak için çalışan uzmanların karşılığında alacakları oldukça ironik.

Bir seo firmasına girdiğinizde logo yapmak gibi küçük işlerle de uğraşabilirsiniz. Çünkü işin en küçük parçaları da yapılmayı bekleyecek ve birileri bunu üstlenecektir.

Aslında sizin yalnızca işleri takip ediyor olmanız gerekirken nasılsa yapıyor mantığı çerçevesinde önünüze koyulacak iş yığını olacaktır. Bunlardan farklı bir konudan bahsetmek gerekirse çoğu seo firması her alanda yeteneği olan kişileri işe dahil edip müşteriye yalan söylemek ya da müşteriyi geçiştirmek gibi durumları da o yeteneklere dahil sayar.

Örneğin, müşterinin oldukça basit bir sorusuna “Altyapımız desteklemiyor.” cevabı vermek en geçiştirilmesi yüksek cevaptır. Aslında işin temeline bakılırsa kodun düzenli yazılmayışı ve müşteri taleplerinin yeterince dikkate alınmayışı yatar.

Tasarımcılar, editörleri, makale yazarlar ve diğer çalışma arkadaşlarınızla aslında yaşanabilecek her güçlüğü yaşamaya da aday olacak bir meslektir seo uzmanlığı.

Seo uzmanlığını başka bir açıdan ele aldığımızda Türkiye’de SEO işleri tamamen reklam odaklı yapılıyor demek mümkün.

Yani size ait (!) birkaç referans edinin. Olabildiğince çok reklamınızı yapın. İş kapmanız mümkün. Çünkü yeni yeni değer görmeyen başlayan bu iş, sektörde henüz gereken itibarı görmüyor. Bu işlerle uğraşan birçok şirkette bundan olabildiğince yararlanıyor.

Aslında gelecek potansiyeli oldukça yüksek olan seo hizmetleri doğru kişilerin elinden çıksa bile yine işini iyi yapan firmalar karşılığı olan kazancı sağlamakta zorluk çekiyor. Etik yoksunluğuna gelince durumun içler acısı olduğunu belirtmek mümkün.

Seo danışmanlıklarının size önermedikleri birçok şeye sitelerinde şahit olmanız mümkün. Tüm bunlar fazlasıyla artırılabilir.

Özetle; Türkiye’de en azından henüz, seo uzmanlığı da seo uzmanı olmakta onlarca eksiye sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir