Trustrank

Kategori SEO Paylaşımları

trustrank-nedir

Arama motorlarının arama sonrasında ilgili ve arama kelimelerini içerisinde barındıran siteleri sıralaması konusunda belirli kriterleri vardır. Bu sıralama konusu arama motorları, kullanıcılar ve internet siteleri açısında oldukça önemli bir konudur. Sıralamada arama yapan kullanıcı doğru ve tatmin edici bilgi içeren siteleri kolayca bulmak istemektedir. Kullanıcıların internet aramasında defalarca birçok siteye girip çıkması ve sonucunda zor bir şekilde aradıkları bilgilere ulaşması oldukça kötü bir durum olmaktadır. Bu durumun yaşanması arama motorlarının kalitesini ve kullanımını da düşürecektir. Bu iki sebeple birlikte arama motorları spam siteleri ve sayfaları tespit etmek için trustrank sistemini gelişmişlerdir. 2010 yılının öncesinde pagerank özellikle Google arama motoru için oldukça bir sistem olmaktaydı.

Günümüzün en çok tercih edilen arama motoru olan Google sitelerin sıralamasında pagerank konusuna oldukça dikkat ediyor ve pagerank değeri yüksek sitelere öncelik tanıyordu. Ancak bu durum backlink konusunda istismal edilmeye başlamıştı. Bir dönem Google aramaların sadece link çıkışları olan sitelere rastlanıyordu. Bu durum konusunda gelen şikayetleri değerlendiren Google pagerank değerlerinin sıralama konusunda ilk öncelik olmayan bir sisteme yönlendi. Bu sistemde daha fazla trustrank değerleri ön plana çıkmaktadır. Seo çalışmalarında bu konuya dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Günümüzde pagerank değeri düşük olan bir site yüksek olan bir siteden daha yukarıda sıralanabilmekte. Bunun sebebi de içeriğinin daha ve yapısının seo konusunda daha başarılı olmasıdır.

Günümüzde sitelerin spam yöntemleri ile seo çalışmaları yapılarak sıralarda yükseltilmesini Trustrank sistemi ile önlenmektedir. Bu sistem belirli siteleri yüksek derecede güvenli olarak saymaktadır. Bu sitelere trustrank değeri olarak 10 verildiğini düşünürsek, bu siteden link çıkışı alan bir sitenin de değerinin 9 olduğu anlaşılacaktır. Bu sayede trustrank güvenilir sitelerden link alınmasını ve güvenli sitelere link verilmesini içeren bir sistem olmaktadır. Trustrank değerinin hesaplanmasında alınan ve verilen bu linklerin duruma bakılmaktadır ve bu derecede puanlar verilmektedir. Yapılacak çalışmalar ile bu değerler yükseltilebilmektedir. Seo konusunda başarıya ulaşmak için site dışı seo çalışmalarında trustrank değerinin iyi incelenmesi ve buna göre hareket edilmesi önemli bir konu olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.