Spider

Kategori SEO Paylaşımları

Arama motoru örümcekleri

İnternet sitelerinin aram motorları tarafından incelenmesi ve detaylı olarak okunması için bazı programlar kullanılır. Bu programlara bot veya spider denmektedir. Arama motoru örümceği denen bu programlar internet sitesinin tüm sayfalarını ve bağlantılarını gezerler ve her detayı incelerler. İnceleme ile topladıkları bilgileri arama motorlarındaki sonuçlara yansıtmakta. Yapılan işlemde arama motorları internet sitelerinin içerdiği bilgileri detaylı olarak inceleyerek tüm sayfaları detaylı olarak okumaktadır. Bu işlem sonucunda arama motorlarının kriterleri doğrultusunda aram motorunda görüntülenme ve sıralama konusunda kararlar verilmektedir. İnternet sitelerinin yapısının düzgün olması ve sayfalar ile bağlantılarının tam çalışması arama motoru örümceklerinin sayfalar içerisinde rahat dolaşmasını sağlamaktadır. Bu durum internet sitesi için oldukça önemlidir.

Arama motorlarının internet sitelerinde rahatça gezinmesi ve tüm sayfalara ulaşarak bilgileri alması ile arama motorlarında görüntülenmesi sağlanacaktır. İnternet sitelerinin arama motorlarında doğru bir şekilde görüntülenmesi ve içeriklerin sağlıklı bir şekilde arama motorları tarafından görüntülenmesi konusunda en önemli aşama google spider yani arama motoru örümceklerinin tüm sitede rahatça gezebilmelidir. İnternet sitelerinin yapımı sırasında botlar ile aynı mantıkta çalışan farklı programlar kullanılarak internet sitesinin yapısının denetimi yapılmakta. Bu durum seo açısından oldukça önemli olmakta. Arama motor botlarının sitede istenilen her alana ulaşabilmesi önemlidir ve bunu sağlamak seo için de çok önemlidir. Arama motorları belirli periyodlarda internet sitelerini gezmekte ve incelemektedir. Bu periyodların belirlenmesi konusunda farklılıklar bulunmaktadır.

Her internet sitesi aynı periyotta veya her zaman aynı periyotlarda sitelere botlar gelmemektedir. Bu durumun sitelerin güncellenme sıklığı ile alakalı bir durumdur ve farklı kriterlere göre değişebilmektedir. İnternet sitesinin belirli aralıklar ile içerik eklenerek güncel tutulması da arama motoru botları için sitelerin taranması ve güncellenmesi anlamına gelmekte. Bu durumda internet sitesinin arama motorundaki görünümün güncellenmesi anlamına gelmekte. Seo konusunda başarılı olunması için sürekli olarak arama motorlarında güncel gözükmek önemlidir. Bunun yanında arama motorlarının internet sitelerini kolay bir şekilde ziyaret edebilmesi de önemli. Arama motorlarının botları ve programları aynı bir ziyaretçi gibi hareket etmektedir. Sayfaları ve bağlantıları gezmektedir. Bu sebeple bağlantıların çalışması ve hızlı açılması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.