Sosyal Medyada Ne Zaman Paylaşım Yapılmalıdır?

Kategori SEO Paylaşımları

Sosyal Medyada Ne Zaman Paylaşım Yapılmalıdır

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarla ilgili oldukça önemli kıstaslar söz konusudur. Bunlardan biri de paylaşımların ne zaman yapılması gerektiğidir. Çünkü yapılan paylaşımların ne kadar kişiye ulaştığı ve nasıl sonuçlar doğurduğu oldukça önemlidir. Twitter’da ya da Facebook’ta paylaşılan içerikler hangi zaman dilimlerinde çok daha fazla okunmaktadır? Linkedin paylaşımlarından fayda sağlıyor musunuz? Sosyal medyada paylaşım yapılacak zaman aralıklarıyla ilgili bir fikre sahip misiniz?

Pek çok araştırma ya da pazarlama şirketi, sosyal medyanın takip edilme saatlerini araştırmaktadır. Yapılan araştırmalar analiz edilmekte ve ortaya önemli sonuçlar çıkmaktadır. Bu sayede e-ticaret şirketleri sosyal medya dönüşlerinden en iyi şekilde faydalanabilmektedir. Bu faydaya ulaşmak için gerekli olan verilere bakarak, kaynaklarını doğru yerlere ve doğru zamanda harcamaktadır.

Sosyal Paylaşımlar İçin En Uygun Gün ve Saatler Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre Twitter için paylaşım yapılacak en uygun günler pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri saat öğleden sonra 13:00-15:00 arası olmaktadır. Facebook paylaşımları için bu durum çarşamba günleri öğleden sonra 13:00-16:00 arası şeklindedir. Pinterest paylaşımları ise cumartesi günün ilk saatleri yapılmalıdır. Linkedin paylaşımları ise salı, çarşamba ve perşembe günleri 07: -09:00 ve 17:00-18:00 saatleri arasında olmalıdır. Bu tablo dışında genel olarak paylaşım yapmak için tercih edilmemesi gereken günler hafta sonlarıdır. Hazırlanan içerikler hafta içi yayınlanmalıdır.

Google Analytics

Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, kişilerin web siteleriyle örtüşmeyebilir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan verilen Google Analytics sayesinde ücretsiz olarak elde edilebilmektedir. Kişiler bu sayede web sitelerindeki trafikle ilgili önemli ölçüde veri elde edebilmektedir. Bu hesaba sahip olunarak kullanıcı davranışları, geçirilen zaman, trafik sayfaları gibi pek çok veri elde edilebilmektedir. Kişiler Google Analytics hesaplarına giriş yaparak sağ üst köşeden incelemek istedikleri tarih aralığını seçmelidirler. Sonrasında sol taraftaki menüden sırayla edinme- tüm trafik- kanallar ve social sekmeleri seçilmelidir. Açılan sayfada alt kısımda yer alan gösterilecek satır sayısı alanını en büyük şekilde seçiyoruz. Bu işlem tüm datanın listenebilmesi için önemlidir. Sonrasında ikincil boyut menüsünden haftanın gününün adı sekmesini seçiyoruz. İşte bu noktada kişilerin karşısına ham data çıkmaktadır. Çıkan data Excel tablosuna aktarılarak çok daha anlamlı bir kullanışa sahip olunabilir. Verileri gerekli filtrelemeler ve Excel avantajları sayesinde istenilen şekilde sıralamak mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir