Sosyal Medya Yönetiminde Sık Yapılan Hatalar

Kategori SEO Paylaşımları

Sosyal platformlar, ürünlerini tanıtmak ve marka değerlerini artırmak için firmaların elindeki büyük bir güçtür. Sosyal medya yönetimi günümüzde bu gücü doğru kullanabilmek adına uzmanlara sahip olmuştur. Sosyal medya uzmanları tarafından markaya ait hesaplar açılarak tüm hareketler takip edilir ve müşteri sanal ortamlardan doğru yönetilir hale gelmiştir. Buna rağmen, bu yolunda reklam, tanıtım yolu olarak rağbet görmesinden hemen hemen herkes sosyal platformları gerek doğru gerek yanlış şekilde yönetmeye veya yönetilmesini sağlamaya başlamıştır. Ancak biliyorsunuz ki, buradaki yönetim aynı zamanda tamamen online müşteri yönetimi anlamına da gelmektedir. Yalnızca kriz yönetimi anlamında bu gücü kullanmak günümüz şartlarında oldukça geride kalmanıza neden olabilir. Sosyal medya aynı zamanda etkileşim sağlamak ve geri dönüşüm almak için de yönetilir olmalıdır. Bu çerçevede firmaların yaptığı en sık hatalar şöyledir:

  • Süreklilik sağlayabilmek için içerik takvimi planlanması ve oluşturulması en önemli adımlardan biridir. Birçok firma markası için bu zamanı ayırmaz ve spontane paylaşımlar yapar. Bu durum zaman ilerledikçe takipçi kaybetmenizi birlikte getireceği gibi kontrolsüz bir ilerleme de sunar.
  • Hedef kitelsini tanımayan firmalar reklam politikalarını ve sosyal etkileşimlerini yanlış platformlar üzerine kurgulayabilirler. Bu da ne kadar çalışırsanız çalışın asla yol alamamanız anlamına gelebilir.
  • Bir iletişim dilinin oluşturulmaması da diğer hatalardandır. Hitap ettiğiniz kitlenin demografik yapısını göz önünde bulundurularak belirlenen bir diyalog dili olmalıdır. Bu, takipçilerinizle aranızdaki doğallığı da sağlamlaştırabilir.
  • Kullanıcıların hangi zaman aralıklarında sosyal medyada olduklarını analiz edebilmek bu işin bir diğer parçasıdır. Paylaşım için bunun benimsenmemesi ve doğru zamanların belirlenmemesi başka bir hatadır.
  • Görselsiz paylaşımların çoğu kullanıcı tarafından ilgi çekmediğini göz ardı etmek sık yapılan sosyal medya hataları arasında. Paylaşımları bu durumu dikkate alarak düzenlemek tıklanma oranlarını artıracaktır.
  • Takipçilerinizin görüş ve şikayetlerini görmezden gelmek onları kaybetmenize neden olur. Takipçi oranınızı bir seviye getirmiş olsanız bile etkileşimi asla elden bırakmamalısınız. Sosyal mecralar bu fırsatı yakalamak için oldukça önemli. Her takipçinizin görüş, öneri ve şikayetlerini olabildiğince doğru şekilde yönetmelisiniz. Böylece itibar yönetimize de katkı sağlamış olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.