Sitemap Nedir ?

Kategori SEO Paylaşımları

sitemap-nedir-ne-ise-yarar

İnternet siteleri oluşturulurken birden fazla sayfadan ve bağlantıdan oluşturulmaktadır. Bu farklı sayfaların birbirleri ile bağlantıları vardır ve sitenin ana navigasyonundan buralara dağılım yapılmaktadır. Bu durumu arama motorlarının botları daha rahat bir şekilde okusun ve kullanıcıların sayfalara daha kolay bir şekilde ulaşması için sitemap yapılmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi sitemap sitenin bir haritasını içermektedir. Bu harika ile sitenin sayfaları ve bağlantıları kolayca bulunabilmektedir. Sitenin genel şablonu bu şekilde ifade edilmektedir. Bu şablonların yapılması ile arama motorlarının sitede daha kolay gezinmesi ve tüm sayfaları daha kolay bulmaları sağlanmaktadır. Bu sayede de seo konusundaki başarıların olumlu şekilde etkilenmesi sağlanmaktadır.

Yapılacak sitemap genel olarak XML formatında yapılmaktadır. İnternet sitelerinin daha kolay ve sorunsuz bir şekilde sunulması bu uygulamalar ile sağlanabilmektedir. Arama motoru botları bu harita sayesinde gezmesi gereken tüm sayfaları daha kolay bir şekilde bulmaktadır. Bu sebeple de sitemap seo konusunda oldukça önemli bir konudur. Seo çalışmalarının yapılması sırasında sitesinin sayfalarının oluşturulması ile bir sitemap da oluşturulmaktadır. Bu sayede arama motorunda tüm sayfaların indexlenmesi konusunda önemli adım atılmış olmaktadır. Yapılacak site map konusunda birçok teknik detay bulunmaktadır. Hangi sayfaların burada olması ve site haritasının nasıl oluşturulacağı gibi konular tamamen uzmanların işi olmakta. Bu sebeple de seo çalışmaları konusunda mutlaka uzmanlardan destek alınmalıdır.

İnternet sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasının oldukça önemli olduğu günümüzde seo konusunda başarılı olup da sitemap içermeyen site bulunmamaktadır. Arama motorlarının botlarının daha kolay bir şekilde siteleri incelemesi ve sayfalara ulaşması için site haritası oldukça önemli durumda. Yapılacak site haritaları genel olarak seo konusundaki çalışmalar gibi oldukça önemli bir durum olmakta. Dikkatli ve hata yapmadan sitemap oluşturulmadığı takdirde seo konusunda başarı yerine sorunlar yaşanabilmektedir. Sitelerin arama motorlarında ilk sayfalarda yer alması ve üst sıralarda bulunabilmesi için birçok seo konusunda olduğu gibi site haritası konusunda da dikkatli ve özenli olunmalı. Yapılacak sitemap mutlaka bir uzman tarafından yapılmalı ve sitenin seo konusunda gerekli tüm sayfalarını içermelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir