Site Popülaritesi Nasıl Oluşur ?

Kategori SEO Paylaşımları

Popülarite

Site Popülaritesi Nasıl Oluşur?

SEO aslında bir kısaltmadır. Açılımı ise Türkçe’de arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru denilen yapı bir internet programıdır. Çoğunlukla bireylerin internette bulmak istediklerini arattıkları basit site ve yazılımları kastetmektedir. Bu yazılımlar, ilgili çıktıları ilgisizlerden ayıklayacak şekilde çalışmaktadır. Yani aranan kelime ve ilişkili aramalar, sonuçlar listesinde daha ilgiliden daha az ilgiliye doğru sıralanır.

SEO uygulanan siteler belli anahtar kelimeler ve etiketler çevresinde arama motorlarında görünecek şekilde yapılandırılmış olurlar. Bu şekilde arama motorları belli kelime ve kelime grupları aratıldığında siteyi listeye sokar, çünkü ilgili kelimeler içerisinde işlenmiştir. Bu ilgili kelimelerin işlenebilmesi için ise tabii ki önce bilinmeleri gerekir. Yani bir SEO uzmanı doğru ürün ve müşteri kitlesi analizi ile sitenin en çok ne için aranabileceğini bulmalıdır. Ayrıca sahibinin en çok ne için aranması istediğini de göz önünde bulundurmalıdır. Bu şekilde arama motorlarında üste çıkan siteler daha çok tıklanmakta ve güven duyulmaktadır. Bu özellikler doğal olarak sitenin popülaritesini arttırmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi kaç farklı platformda, ne kadar kişi tarafından, nasıl fark edildiği ve kullanıldığı ile ilgilidir. Sitenin sosyal medyada paylaşımı veya diğer sitelerde önerilmesi de popülerliğini arttırır. Fakat bu kriterler dengeli bir şekilde yükselmelidir. Eğer birinde yığılma varsa bu çoğunlukla doğal bir optimizasyon yerine manipülasyon yapıldığı anlamına gelmektedir. Manipülasyon ve hile kazanılan yerin, güvenin ve hatta sitenin kaybedilmesine sebep olabilmektedir. Zaten yapay popülarite çalışmaları asla kalıcı değildir.

SEO ile site popülaritesini arttırma çalışmaları iki şekilde yapılır. Bunlar site içi SEO ve site dışı SEO olarak adlandırılabilir. Burada site içinden kasıt, adresin ve içeriğin düzenlenerek özgünleştirilmesi ile doğru tanımlar sayesinde sitenin arama motorlarında tanınmasını sağlamayı kapsar. Site dışı ise başka sitelerin ana siteye yönlendirme yani link vermesi ile sağlanabilmektedir.

Popülariteyi arttırıcı SEO çalışmaları belli yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. En çok kullanılan yöntemler iki şekilde listelenebilmektedir:

  • Yönetimsel olarak: yerel sunucu kullanmak, sitenin güvenli hale getirilmesi, kolay site düzeni, site haritası kullanımı ve site açılışının hızlandırılması önemlidir.
  • Kullanım açısından: gereksiz görüntü, video ve içeriğin temizlenerek yerine özgün metin ve görsellerin kullanılması, kullanılan içeriğin devri daiminin sağlanması, içeriklerde uygun başlı ve anahtar kelimeler kullanılması, belli miktarda anahtar kelime kullanmak ve sitenin ortak bir mesaj vermesi önemlidir. Ayrıca site içi ve sosyal medyadaki iletişim de desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir