Site Haritası Nasıl Oluşturulur ?

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Kategori SEO Paylaşımları

Site Haritası Nasıl Oluşturulur ?

               Site haritası (Site Map), sitenizdeki içeriklere ait linklerin yer aldığı xml uzantılı bir dosyadır. Önemli seo kriterlerinden olan site haritası her sitede bulunmalı. Arama motorlarındaki bazı uygulamalar sayesinde siteni ziyaret edilerek içerikleriniz kategorilendirilir. Bu işlemde sonra sayfanız arama motorlarında görünür duruma gelir. Yeni açılan internet sitelerinde crawler adı verilen bu uygulamanın sitenizi ziyaret etmesi bir hafta gibi bir süreci bulabilir. İnternet sitenizin ziyaret edilmiş olması her sayfanızın görüntülendiği anlamı taşımaz. Eğer crawler ziyareti sırasında bazı sayfaları görmemiş ise, o sayfalara ait içeriklerinizin arama motorlarında görünmesi mümkün olmayacaktır. Ayrıca, crawlerlar gönderilen site haritaları sayesinde sitenizi dolaşırlar ve hızlı şekilde kategorilendirme yaparlar.

Web Crawler Nedir?

Arama motorları aracılığıyla internetteki bilgilerin taranmasını sağlayarak kendi kuralları çerçevesinde dizinlere kaydeden yazılımlar web crawler olarak geçmektedir. Bu yazılımlar yalnızca siteleri tarayıp arama motorlarında listelemekle kalmaz; fotoğraf, video, … gibi farklı formatları farklı dizinler altında toplayarak internetteki bilgi yoğunluğunu düzenler. Ayrıca, arama motorları tarafından kullanılan web robot, web spider, … gibi farklı yazılımlar mevcuttur. Bu robotlar link yapısı, site haritası, alan adı, … gibi unsurların etkisiyle internet sitelerini dolaşır ve gerekli bilgileri toplar.

Site Haritası Google’a Nasıl Eklenir?

  • https://www.google.com/webmasters/ linkini kullanarak Google’ın site yöneticisi araçlarında bir oturum açmanız gerekmekte.
  • Site Ekle” seçeneğini kullanarak eğer siteniz eklenmemişse eklemelisiniz.
  • Bu aşamada sitenin sahibi olduğunuzu bir doğrula işlemiyle onaylamalısınız.
  • Doğrula işleminden sonra solda menüde açılan “Tarama” altında bulunan “Site Haritaları”na tıklamalısınız.
  • Sağ üstte göreceğiniz “Site Haritası Ekleme/Test Etme” butonuna tıklamalısınız.
  • Site adresiniz açılan bir pencerede gelecek olup buraya sitemap dosyanızın uzantısını eklemeniz gerekmekte.
  • Yolu ve uzantıyı eklemenizin ardından “Site Haritasını Gönder” butonuna tıklamalısınız.

Google’a site haritası eklemek bu kadar kolay. Aynı işlemi olan tüm site haritalarınız için yapmalısınız. Ayrıca haftada bir gibi bir sıklıkla site haritanızı güncel tutmanız durumunda Google’da üst sıralara çıkmanız kolaylaşabilir.

WordPress’e Site Haritası Nasıl Eklenir?

  • WordPress yönetim paneline gideren buradan “Eklentiler” bölümünden “Yeni Ekle” menüsüne ulaşmalısınız.
  • Arama satırına yazmanız gereken: Google XML Sitemaps.
  • Çıkan sonuçlar arasından yazdığımız ada ait eklentiyi kurarak etkinleştirmeniz gerekmekte.

WordPress’e site haritası eklemek gördüğünüz üzere daha az zahmetli. Bu eklenti sayesinde site haritanız hakkında Google’ın yanısıra Bing arama motoru da haberdar olur. Her yeni içerik eklemeniz durumunda ise, site haritanız yeniden gönderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.