Sık Yapılan Site içi Seo Hataları

Kategori SEO Paylaşımları

Sık Yapılan Site içi Seo Hataları

İnternet sitesi sahibi olan herkes ucundan kıyısında seo ile ilgileniyor ve öğrendiklerini uygulamaya geçirmeye çalışıyor. Fakat her yöntem başarıyla tabiki sonuçlanmıyor. Dolayısıyla, trafik çekememekten yakınan site sahiplerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. İlk olarak yapılması gereken site içi seo olsa da site dışı seo teknikleri uygulamakta en az ilk adım kadar önemli. Bunlar içerisinde atlanan adımlar doğal trafiğinizde düşüş yaratabilir. Bu durumu tetikleyen diğer seo hataları için çözümler aşağıda bahsedilen şekildedir.

  • Kelime sayısı bakımından yetersiz içerikler en bilinen hatalardandır. Anahtar kelime yoğunluğu ile metin kelime sayısı bir oranı yakalamalı. Uzunluk spam olmayacak nitelikte kalmalıdır. Dolayısıyla uzunluk ve içeriğin yazılış şekli de uygun planlanmadığı takdirde sık yapılan seo hatası kategorisinin en güçlü adayıdır.

 

  • Kırık link bağlantılarınızı tespit ederek düzeltmelisiniz.

 

  • H1 etiketinde gereksiz optimizasyon yapılan diğer bir yanlıştır. H1 etiketi diğer H2, H3, … etiketleriyle kullanılabilir. Temel anahtar kelimeleri bu noktada kullanmayı önemsemelisiniz. Birden fazla H1 başlığı olan sayfalar ise, hatalar arasında olup bu anlamda seo ile uygunluğu yakalamanızda fayda var.

 

  • Meta Description sahip olmayan sayfalar tabiki sitenizde barınabilir ancak bu başlıklar seo anlamında hala değer görmekte. Bu nedenle bu maddenin sağlayacağı katkıyı atlamamalısınız. Bu noktada ilgi çekici ve yaratıcı olmak tıklanma oranınızı etkileyecektir.

 

  • İnternet sitenizde yer verdiğiniz her içerik özgün olmalıdır. Kopya içerikler sitenizi başarısızlığa çekebilecek en önemli unsur şekline gelebilir. Kopya içerik oluşturan arşivler vb var ise, bunların indexlemelerini engellemeye özen göstermelisiniz.

 

  • 2014 yılında https bir sıralama faktörü olarak duyuruldu. Tabiki güvenlik içinde gerekliliği net olduğundan internet sitelerinizde ürün satışı yapıyorsanız bu adımı dikkate almalısınız. Https için bir ssl sertikasını ücretsiz şekilde kurabilirsiniz.

 

  • Uzun başlıklar en klişe seo hatalarından bir diğeridir. Tıklanma almak için başlıkların uzun olmasından çok, dikkat çekici olmasına çalışmalısınız.

 

  • Bozuk görseller kullanıcı deneyimi açısından oldukça kötü bir tecrübedir. Harici otomatik bağlantılı görsellerde kontrolü asla kaybetmemelisiniz. Sunucunuz kendiniz yükleyip görseli kendi kontrolünüz altına alarak bu sorunu aşmanız mümkün.

 

  • Title her başlık için 512 pikseli aşılmayacak şekilde olmalıdır. Çok fazla anahtar kelimeyi art arda ekleyerek oluşturulan başlıkların bu anlamda bir fayda sağlamayacağını bilmelisiniz.

 

  • Kopya içerik yalnızca aynen aldığınız içerikler anlamına gelmez. Örneğin e-ticaret sitelerinde aynı ürün için tekrar edilen kelimeler kullanılabilir. Bunun denetimini yapmamak fark etmeden sıralamanızı geriye çekecektir. En çok yapılan seo hataları arasında bu adım da yer bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.