SERP Optimizasyonu

Kategori SEO Paylaşımları

SERP Optimizasyonu

SEO, SEM, SEF gibi terimler genel anlamda arama motoru sonuçlarını olumlu ya da olumsuz kırılımlarıyla manipüle etmeye çalışan, internet sitesi sahiplerinin çoğunun bilgi sahibi olduğu konular olan ayrı işlemler içeren ancak bir amaç için aynı doğrultuda yol alan stratejiler bütünüdür.

SERP optimizasyonu ise, bu anlatımla uygunluk gösteren diğer bir terimi içinde barındırır. Açılımı, Search Engine Results Page olan bu kavram arama motunda bir arama yaptığınızda karşınıza gelen sonuç sayfasını ifade eder.

Bu anlamda, seo ilişkili bir konu olmasının yanısıra “SERP nedir?” sorusunun cevabı hakkında bilgi sahibi olunması durumunda seo temel taşlarından biri olarakta karşınıza çıkacaktır.

Arama sonuçlarının listelendiği sayfada diğer sayfaları alt etmek için bir site sahibi SERP iyileştirme işlemleri yapmak durumundadır. Bu konuyla ilişkili bazı kavramlar aşağıda açıklanmaktadır:

  • SERP Title: Bu optimizasyon türü için seo’da olduğu üzere Google’da aranacak potansiyel kelimenin başlıkta geçmesi gerekmektedir. Böylece, içeriği sitenizde barındırdığınıza dair bir işaret vermiş olacaksınız.

 

  • SERP Meta Description: Meta keyword ve meta description alanlarında aranması olası kelime bulundurulmalı. Bu şekilde ilk maddede belirttiğimiz durumu aynı şekilde karşılamış olursunuz.

 

  • SERP URL: URL yapısını seo uygunluğu konusunda da bildiklerinize göre düzenlemenizde fayda var. Yazının başlığında geçen anahtar kelime kullanıcı tarafından aratıldığında URL’de de geçiyor olmasının etkisini bir düşünün.

Bunlar en basit terimleri olmakla birlikte bu konuda atacağınız ilk adımlar da sayılabilir. Tabiki, sitenizi üst sıralara taşımak için birçok manipülasyon yakalayabileceğiniz SERP hakkında daha detaylı taktikler ve çalışmaların gerekliliği de gözardı edilemez.

Yorumlar ve Cevaplar “SERP Optimizasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.