SEO & SEM

Kategori SEO Paylaşımları

SEO & SEM

SEO & SEM

SEO, Search Engine Optimization kısaltması iken SEM, Search Engine Marketing kısaltmasıdır. Açılımlarıyla birbirlerinden farklılıkları kolayca anlaşılırken çoğunlukla SEO ve SEM birbirlerinin yerine kullanılıyor. Farklı yöntemler ancak dijital pazarlama alanında birlikte kullanılan yöntemler olarak düşünülebilir.

SEM, seo çalışmalarından farklı olarak arama motoru pazarlamacılığı olarak adlandırılır. İnternette metin, görsel, vs hazırlayarak reklam amacıyla bunları yaymak SEM’in alanındadır. Temel amaç ikisinde de arama motorunda üst sıralarda olmak. Ancak SEM’de parasını vererek geçici olarak yükseliyorsunuz. Mesela, bir turizm sitesine sahipseniz seo ile bu siteyi Google’da üst sıraya taşımak mümkün. Tabiki çalışma ve maliyet oranlarına göre uzunca bir zaman gerektirebilir. SEM belirli maliyet karşılığı olan ancak süre beklemenizi gerektirmeyen şekilde sitenizi üst sıraya çekiyor. Google SEM için Adwords olayını sunuyor ve kazancını büyük bölümünü buradan sağlıyor. Kısaca, SEM büyük bir bütçeyle geçici ve hızlı şekilde pazarlama vadediyor. SEO işleminin yalnızca reklama dayanan kısmı gibi düşünebilirsiniz.

Farklarına gelince, SEM daha maliyetli, daha hızlı sonuç veren, doğal olmayan ve geçici ziyaretçi hacmi sağlayan bir yolken seo bunların tam tersi sonuç sunar. SEO zaman açısından büyük bir dezavantaj sağlasa da sitenizi getirisi kalıcı olan bir yola sokar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.