SEO Satış Öncesi Süreç Yönetimi Nasıl Yapılmalı

SEO Satış Öncesi Süreç Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

Kategori SEO Paylaşımları

SEO Satış Öncesi Süreç Yönetimi Nasıl Yapılmalı

Sektörde ne kadar bilinir olsanız da, uzman bir kadronuzun varlığı bile satışlarınızı tetiklemeye yetmeyebilir. Çünkü bazen yalnızca bu yeterli değildir. Müşterinin dilinden anlamak ve teknik karışıklıkla onları boğmamak satışın en önemli öğretilerinden sayılabilir. Yani, hazırladığınız detaylı raporları sunmak, karşı tarafın sizin etkinizde kalmasını sağlamak kısacası etkin satış yapmak oldukça zor. Seo yatırım gerektiren bir alandır. Bu yüzden firmalar veya potansiyel müşteriniz olan kişi ya da kişiler yatırım yapacakları şeyi iyi anlamak istedikleri gibi ne elde edeceklerini de detaylıca anlamak isterler. Bu uzun konuşmalar yapın anlamına gelmiyor. Sonuç göstermelisin ve vadettiğiniz sonucu vermelisin anlamı taşıyor. Tüm bunların toplamında yapacakları yatırımın karlılığını doğru anlatabilirseniz müşteri sizdedir. Seo satış öncesi süreç yönetimi işte tüm bunlar yüzünden büyük önem taşıyor.

Peki, nedir seo satış öncesi? diyorsanız işte cevabı:

Randevu takibi, çağrı yönetimi ve tekliflerin hazırlanması gibi işlerden sorumlu olan kişiler satış öncesinde adlandırılırken gün geçtikçe bu konunun önem kazanmasıyla bu işinde bazı yükümlülüklerinde ağırlık arttı. Potansiyel müşteri koordinasyonu ve iletişimi de bu alanın sorumluluğuna girmekte olup müşteriyi satın alma kararı için etkilemek ve müşterinin sorunlarıyla ilgilenmekte bu alanın gereklerinden. Bunlara cevap verebilmekte tabiki biraz sektör tecrübesi gerektiriyor. Her satış, teknik içermese de bu alan için iyi iletişim becerisi olmazsa olmazlardan.

Müşterinin Satın  Alma Kararını Etkileme Yolları

İşin içinden bir yatırım varsa bu yatırımın getirisi yani kazancı tartışılmalı. Bu anlamda müşteriye satın alma kararı aldırtabilmek için iyi bir araştırma sunmalısınız. Bu araştırma Pazar payları hakkında bir analiz niteliğinde olmalı. İlk adım için oldukça etkileyici olabilir. SEO satış öncesi süreç için kullanılabilecek bu analiz için SearchMetrics yardımcınız olabilir.

Bu anlamda SearchMetrics’te sık kullanılan araçlar şöyledir:

 • Rekabetçiler
 • Seo ve Paid’e ait görünürlük tabloları
 • Doğal yollu anahtar kelimeler
 • PPC kampanyalarının hedef kelimeleri

(Seo ve PPC sektöre göre değişiklik gösterir. Bu durumda hedefe göre, farklı stratejiler kullanılır. Bu, neden seo sorusunun cevabı olarak kurtarıcınız olabilir.)

SearchMetrics sayesinde müşterinin sitesi için bir analiz yapılır. Bu analizle görünürlük raporları incelenerek anahtar kelimelere odaklanılır.

***Seo görünürlüğü bir web sitesinin arama motoruna yansıyan anahtar kelimelerine göre tıklanma oranı, arama hacmi gibi ölçüm metriği anlamına gelmektedir.

Görünürlük tablolarının ve anahtar kelimelerinin incelenmesindeki temel sebeplerden ilki, başarıya ulaşamayan anahtar kelimelerin tespitini yapmak. Sizin satışını yaptığınız hizmet için öngörüşme gerçekleştirdiğiniz kişi seo konusunda hiç bir bilgiye sahip olmak zorunda değil. Bu nedenle önceki kampanyalarından bile haberdar olmayabilir. Bu anlamda yapılan her analiz etkileyici bir adım olacaktır. Çünkü başarısız noktaları yakalayarak nasıl başarılı bir yöne çevireceğinizi sunmak oldukça mantıklı bir yöntem olabilir.Bir diğer sebep ise, Seo ve ppc tablolarının aynı anda kurgulandığını doğru anlatabilmekle ilgili. Yani, bu incelemeyle gelecek potansiyel sorulara kolay cevap vermeniz olası olacaktır.

Seo satış için rekabet analizi konusuna girecek olursak, rakiplerle aradaki açık ve arama motorlarında kaybedilen konumla ilgili detaylı bilgi vermek müşterinin aklını çelmenizde etkili olacaktır. Biliyorsunuzki bu konu, aynı zamanda tüm stratejinizi yönlendirmenizi sağlayacak etkiye sahiptir.

Tüm bunların sunulmasındaki sebep tabiki müşteriye neden yatırım yapması gerektiğini anlatmak. Pazar durumu analizi ve rekabetçiler işinizdeki uzmanlığınız için güven kazanmanızın da ilk adımı olabilir.

Müşteriden Gelebilecek Sorulara Hazırlık

Aslında yukarıda bahsedilen analizlerde nispeten müşterinin potansiyel sorularına hazırlanmış sayılırsınız. Çünkü seo anlamında gelebilecek temel sorular bellidir denebilir. Genel ve temel sorular şöyle:

 • Seo bana ne katar?
 • Rakiplerimin durumu nedir?
 • Rekabette yükselmek için hangi aşamalardan geçmek gerek?
 • Seo mu? PPC mi?
 • Prestij adına Log Tail Keywords mü yoksa Top Level Keywords mü kullanılmalı?

Gördüğünüz gibi hemen hemen hepsine yukarıdaki analizlerde cevap verebilir durumdayız. Yani ilk aşamadan geçmek adına bunlar yeterli. Sonrasında gelebilecek sorular için bir fikir edinmeniz adına aşağıdakiler yol gösterici:

 • Süreç ne kadar sürede sonlanır?
 • Kullanılacak strateji nedir?
 • Sonuçları en yakın hangi tarihte görmek mümkün?
 • Ekibiniz kaç kişi, uzmanlığınız nedir?
 • Süreç bana ne kadar mal olacak?

Seo Satış Öncesinde Yapılması Gereken Hazırlıklar

Müşteriye SEO ön satış için ön değerlendirmede sunulacaklar:

 • Seo görünürlük tablosunun detaylı incelemesi
 • Pazardaki rekabet konumunun belirlenmesi
 • Seo ve paid stratejilerinin belirlenmesi
 • Rekabet analizi yapılması
 • Algoritma güncellemeleri ve görünürlük tablolarının beraber değerlendirilmesi
 • Hedef kelimelerle ücretli anahtar kelimelerin saptanması
 • Belirlenen stratejilerde çakışan durumların tespiti ve değerlendirmesi
 • Arama sonuçlarında yükselen anahtar kelimelerin tespiti

Yapılan bu hazırlık için başlıklar artırılabilir ancak gelebilecek potansiyel sorular için bunlar yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.