Seo ROI Nasıl Hesaplanır?

Kategori SEO Paylaşımları

Seo ROI Nasıl Hesaplanır

Harcadığınız para karşılığında elde ettiğiniz kazanç ROI anlamına gelir. İngilice açılımı, “Return On Investment” olmakla birlikte anlam olarak yatırım getirisi demektir. Bu durum seo için düşünüldüğünde SEO ROI olarak adlandırma yapılmaktadır. Seo giderlerinin geri dönüşünün takibi için bu getiri hesaplaması önemli olmakla birlikte Seo yatırım getirisi ROI aracı sayesinde kazanç sağlayabileceğiniz aylık ücret hesabını yapmanız da mümkün. Bu analiz aracı, e-ticaret sektörünü yakından inceleyerek arama hacimlerini ve ürünlerin fiyatını dikkate alır. Buna bağlı bir geri dönüşüm oranı belirler.

ROI hesaplaması için şöyle bir formül mevcuttadır:

Öncelikle, formülde yer alıyor olması nedeniyle bahsedeceğimiz bazı terimler var. Bunlardan ilki “Link Tıklama Oranı” yani CTR (Conversion Through Rate), bir reklamı tıklayanların görüntüleyenlere oranı gibi düşünülebilir. Örneğin; bir reklam 1000 kez gösterilmiş olup 564 kez tıklanmış olabilir.

CTR= Tıklama Sayısı / Gösterim Sayısı

Bahsedeceğimiz ikinci terim ise, “Dönüşüm Oranı” yani Conversion Rate. Bu da siteyi ziyaret eden kişilerin ürün satın alanlara oranı şeklinde düşünülebilir. Örneğin; bir e-ticaret sitesi 1700 kez ziyaret edilmiş ancak bunlardan yalnızca 520’si ürün satın almış olabilir. Bu terimleri açıkladıktan sonra ROI nasıl hesaplanır? sorusunun cevabını verebiliriz.

A= (Aylık Arama Sayısı x Link Tıklama Oranı x Dönüşüm Oranı x Ortalama Satış Değeri)

B= A – Kampanya Maliyeti

ROI (Yatırım Getirisi) = B / Kampanya Maliyeti

Sosyal Medyada ROI

Sosyal medya pazarlamasını değerlendirdiğimizde hem ölçümlenebilir olduğunu hem de gelişmiş bir reklam hedeflemesi olduğunu belirtebiliriz. Bu özellikleri sayesinde geleneksel pazarlamadan ayrılır. Klasik ROI hesaplamasını yukarıda bir formülle açıkladık. Firmanın sosyal medya sayesinde elde ettiği kazancı bu yolla nasıl hesaplayacağı konusu ise, ölçümleme programlarına dayandırılmalıdır. Yani toplam kazancın ne kadarı sosyal platformlarla elde edildi? Google Analytics ve Google Webmaster bu sorunun yanıtını ücretsiz olarak verebilen iki ayrı araç. Bu araçlar sayesinde sosyal ağlardan gelen ziyaretçilerinizi görebilir; onların ne kadarının ürün satın aldığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Soyal medya kazancınızı ROI hesaplamasında kullanarak objektif sonuçlar elde edebilirsiniz. Online itibar gibi etmenleri de farklı araçlarla takip ederek sosyal medya getirilerinizi ayırabilirsiniz. Bu ayrım size kritik noktalarda daha kolay stratejik kararlar verebilmeniz adına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.