SEO Rakip Analizi Neden Önemli

SEO Rakip Analizi Neden Önemli?

Kategori SEO Paylaşımları

SEO Rakip Analizi Neden Önemli

Seo analizi yaparken rekabet için olduğunuz firmaların bu konuda ne durumda olduğundan haberdar olmak stratejinize nasıl yön vereceğiniz konusunda sizi bilinçlendirir. Yani SEO’nun en önemli adımı sitesi sizden daha iyi durumda olanların sitesini izlemekle birlikte onlarla yarışmaktır. Bunun için rekabetçi SEO diye geçen bir kavram da mevcut. Bu konuyu detaylandırmadan aramam motorlarında hangi sitelerin ilk sıralarda yer alabileceğinin sistematiğini şu şekilde sıralayalım:

 • Kaliteli içerik sunan ve tavsiye edilen siteler
 • En yüksek kalitede içerik sunmasa bile tavsiye edilen siteler
 • Tavsiye edilmemesine rağmen kaliteli içerik sunan siteler
 • Faydasız ve kalitesiz içerik sağlayan siteler
 • Spam içerikli siteler

Listeden anlayacağınız gibi tavsiye edilmekte kaliteli içerik sunmak kadar önemli. Bunu önemsemekle birlikte seo rakip analizi sizin sitenizin ne durumda olduğundan çok yakın siteler ne durumda bunu incelemeye iter. Çünkü bunlar birbiriyle doğru orantılıdır.

Rakip Analizinin Önemli Kılan Nedenler:

 • Aynı sektöre ait rakiplerininizin odaklandığı anahtar kelimeleri kendi siteniz açısından değerlendirebilirsiniz. Onların henüz yatırım yapmadığı ancak sizin potansiyelini gördüğünüz anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yaparak sıralamada onların önüne geçmeyi hedef edinebilirsiniz.
 • Rakiplerin aldığı yoğun trafiğin hangi kelimelerle geldiğine bakarak içerik pazarlama çalışmalarınızı o yönde güçlendirebilirsiniz.
 • Seo çalışmalarınıza yukarıda bahsedilenler doğrultusunda strateji kazandırmak için en önemli adım rakipler.

Bu bilgiyi verdikten sonra 4 adımda SEO rakip analizi anlamında yapılması gerekenleri toparlayacak olursak durum aslında en basit yolla şöyle:

 1. Sektör bazlı anahtar kelimeleri belirleyin.
 2. Sektörünüzle ilgili içerik yayını yapan herkes rakiptir. Rakiplerinizi belirleyin.
 3. Rakiplerinizin sayfa ve alan adı otoritelerine odaklanın.
 4. Sayfanızı rakip sayfalarla acımasızca karşılaştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.