Seo Performans Göstergeleri Nelerdir?

Kategori SEO Paylaşımları

Seo Performans Göstergeleri Nelerdir

Seo çalışmalarına verilen ağırlığın yanısıra seo çalışmalarının etkisini de ölçümlemek gerekir. Çünkü her yapılan işlem internet siteniz için olumlu bir katkı sağlamayabilir. Hangi işlemin sitenize daha çok etki gösterdiğini anlamak için seo KPI (Key Performans Indicator) konusunu çalışmalarımıza mutlaka eklemeliyiz. Örneğin; sitenize ön plana çıkaran unsurlar neler? İşe bu bakışla başlayabilirsiniz. Linklerin kalitesi, kelime sıralaması, …

Performans ölçümlerini ortaya koymak için kullanılan her anahtar performans göstergesi olarak tanımlanır. Bu göstergeler birçok alanda, birimde ya da kurumda kullanılabilirler. Özellikle kurumsal yapılarda belli tablo şablonlarıyla karşınıza çıkmaları olası olan bu göstergeler bir amaca hizmet ederler. Bu amaç, göstergeler ortaya konmadan önce belirlenen her bir hedefle ilişkili olmakla birlikte ulaşılabilir de olmalıdır. Gerçekçilik, çıktı ve sonuç odaklılık, gösterge değerleri için sayısallık ve daha birçok kriter bu çalışmanın her aşamasında birbiriyle yarışmaktadır. Bu anahtarları her aklımıza geleni yazarak belirlemek yerine “Ortaya konan amaca bizi hangi göstergeler ulaştırır?” bakış açısıyla belirlemek hem seçenekleri azaltarak sınırlı hale getirecek hem de asıl önemli unsurların tartışılmasına sebep olacaktır. Özetle, performans hedeflerine ulaşılıp ulaşılamadığını görmek, ne kadarlık bir oranda ulaşılabildiğini izlemek ve bir sonuç çıkarımı yapabilmek için bu göstergelerin kullanılması gerekmektedir. Her alanda kullanılabilmekle birlikte seo için de bir geçerliliği mevcuttur.

Bahsettiklerimizi göz önünde bulundurarak yola çıktığımızda birçok kaynağa göre dikkate alınması gereken seo performans göstergeleri de toplandığında ortaya şöyle listelenmiş bir sonuç çıkmaktadır:

  • Ziyaretçi Sayısı

Bu noktada dikkate alınması gereken ziyaretçilerinizin hedeflediğiniz kelimelerden gelip gelmediği konusu. Bir trafik sıkışıklığı yaratmanız tabiki seo için oldukça önemli ancak bunu destekleyen çok fazla etkenle birlikte. Yani trafiğin geri dönüş oranı gibi diğer etkenlerde bu anlamda büyük önem taşımakta. Ayrıca, ziyaretçileriniz hangi kanallardan geliyor?, işlemleri ne kadar zaman alıyor? Gibi birçok soruyla birlikte ziyaretçi sayısı değerlendirilmesi yapılırsa daha kaliteli bir sonuca ulaşmak mümkün olur.

  • Yatırım Getirisi ROI (Return On Investment)

Seo ROI sağladığınız başarının maddi olarak geri dönüşü anlamı taşıdığından tüm internet sitesi sahipleri için büyük önem taşır. Performans göstergesi olarak bu getiriyi önünüze koyacak olan ROI, mesela bir e-ticaret sitesinde yapılan alışverişlerin getirisi iken aynı zamanda alışveriş yapılmasa bile doldurulan bir üyelik formunu da kapsamalı. Çünkü aslında bu da yatırım getirisi adına bir etken sayılabilir. Bir internet sitesi sahibi olmadan önce yapacağınız seo işlemlerinden çok yapılacak bu işlemlerin geri dönüşüne odaklanmalısınız. Biliyorsunuz ki her yapılan işlem sizi başarıya götürecek doğru adım olmayabilir.

  • Kelime Sıralamaları

Aslında ziyaretçi çekmesini hedeflediğiniz anahtar kelimeleriniz arama motoru sonuçlarında nasıl bir sıralamayla yer alıyor konusunu kapsayan anahtar performans göstergesidir. Bu durum seo için doğru yolda olup olmadığınızı da aslında size gösterecektir. Ayrıca, kelimelerin yalnızca ilk sıraya yerleşmesini hedeflemekten çok hedeflediğiniz kelimelerin size saplayacağı faydayı ve aranma hacmini göz önüne almalısınız. KPI geliştirmek için bu maddeyi kırılımlarla ve grafiklerle ayrı bir çalışma olarakta ele alabilirsiniz. Örneğin; anahtar kelime sıralamasında oluşan değişiklikler, hedef kelimelerin size sağladığı karlılık, …

  • Dönüşüm Oranı (Conversion Rate)

Seo performans göstergesi olarak dönüşüm oranı, hedef kelimeleri doğru şekilde seçmeniz ve link tıklama oranınızla doğru orantılı olacaktır. Bunların gelişmesiyle dönüşüm oranlarınızda artacaktır. Seo stratejisine ait verimliliği ölçmek sayısal hesaplamalar olmadan mümkün sayılmayabilir. Toplam sayfa ziyaret sayısının toplam ulaşılan hedef sayısına oranlanmasıyla bu hesaplama kriterini sağlayabilirsiniz.

  • Backlink

Bildiğiniz gibi bir internet sitesinin başka bir siteye verdiği link backlink olarak tanımlanmakta. Bunlar sayesinde arama motorlarına link verilen domainlerin aranan ve tıklanan olduğunu anlamak mümkün olur. Genellikle bloglarda veya forumlarda görebilirsiniz. Seo çalışmalarının önemli bir adımını da oluşturan backlinkler seo için bir anahtar performans göstergesidir.

 

Bu göstergeleri artırmak mümkün. Ancak bunlar bizim seçtiklerimiz. Performans göstergeleriyle ilgili aşağıdaki maddelerle bir ön bakış yakalamanız mümkün. Bu maddeleri geliştirdikten sonra hedefleriniz doğrultusunda internet siteniz için en doğru KPI çalışmasını yapabilirsiniz.

  • Stratejik Amaç (Hedeflerden daha genel olan)
  • Stratejik Hedef
  • Performans Hedefi
  • Performans Göstergeleri (Sayısal sonuçlu veriler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.