SEO Neden Gereklidir ?

Kategori SEO Paylaşımları

SEO Neden Gereklidir

Öncelikle SEO, ingilizcesi Search Engine Optimization olan açılımın baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Türkçe olarak, arama motoru optimizasyonu yani iyileştirmeleri anlamına gelir.

Günümüzde oldukça popüler bir hal alan bu terim dijital pazarlama diye bir alanın varoluşunu da sağlamıştır. Teknolojinin hızla ilerlemesi nedeniyle gelecek potansiyelinden şüphe duymaya gerek bırakmayan bu konu, teknik alt yapıya sahip bir çok kişinin Türkiye’de de artık dikkatini çekmeye başlamış ve bu alanla ilgili çalışmalara odaklanılmıştır. Seo hizmeti veren firmaların, seo uzmanı unvanının, yalnızca bu alanda danışmanlık yapan kişi ya da  kurumların ve daha bununla ilişkili bir çok jargonun anlaşılmasına ve önemsenmesine hazırlıklı olun. Çünkü SEO müşteri çıkarına verilen bir hizmettir. Kitle büyütmek için gereken çalışmaların ilgili web sitelerine uygulanmasıdır.

 

En yeni anlatımı ise, kesinlikle çok güçlü ve etkin bir dijital pazarlama stratejisi olduğudur. Nasıl mı? Bir butiğiniz olduğun varsayın. Şehrinizin en işlek caddesinde, ulaşımı en kolay yerde olsun. E-ticaret sitenizle butiğinizdeki kazancınızın onda biriyle kırk katına kadar fazla satış yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle butiğinize sosyal platformlardan ve arama motorlarından kolaylıkla ulaşılabiliyor olması gerekir.

Arama motorlarını düşündüğünüz zaman dikkate aldığınız site veya forumların büyük oranla ilk sayfada yer aldığı sonucuna varabilirsiniz. İşte SEO için tek rota budur. İlk sayfada hatta en üst sırada listelenmek. Bunun size getireceği müşteri katkısına inanamayacaksınız. Son dönemde SEO nedir ? sorusuna bu kadar eğilimin ve ilginin nedeni işte bu kadar basit. Amaç kitle büyütmekse avantajları sıralamakta hiç zorlayıcı olmayacaktır. Seo, yukarda bahsedilen butiğinizin marka bilinirliğini artırır.

 

Yani reklam ve tanıtım anlamına da gelir. En büyük kitleyi dijital ortamda yakalamak mümkün olduğundan reklam adına diğer giderlerden tasarruf sağlar. Her tık marka görünürlüğünüz adına katkıya dönüşür. Arama motoru üzerinden yapılan seo aktiviteleri için tıklanma oranınıza göre bir maliyet küçültmesi bile görebilirsiniz. Yani işin özeti şu ki seo web siteniz için yapılan performans artırma çalışmaları olmakla birlite zaman alan tüm seo süreçleri yazıda bahsedilen sebepler göz önünde bulundurularak doğru uygulandığı takdirde yüksek bir kazanca dönüşür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir