SEM Kampanyalarının Avantajları

Kategori SEO Paylaşımları

SEM Kampanyalarının AvantajlarıSearch Engine Marketing anlam bakımından dijital pazarlama demek olup dijital reklamları içerir. Bu pazarlama türünde videolar, görseller, …  metin içerikleriyle desteklenir ve satışın artırılmasına katkı sağlamaları hedeflenir. Seo ve Sem kavram olarak birlikte kullanılabilirler. Sem stratejileri Google’ da üst sıralara yükselmek için ihtiyaç duyulan yöntemlerdir. Google Adwords hizmetleri sayesinde bunu yapmak oldukça pratik.

Sem kampanyalarının avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Web sitenizin ziyaretçi sayısını artırır. Dijital pazarlama hizmetleri tıklanma oranınızı olumlu şekilde etkiler.
  • Tıklanma sayısının artması arama motorlarındaki sıralamanızı da etkileyeceğinden ilgili anahtar kelimelerle üst sıralarda yükselmeniz daha çok satış yapabilmeniz anlamı taşıyacaktır. Bu sayede işletmeniz bir büyüme sürecine bile girebilir.
  • Geniş bir reklam kitlesine sahip olmanızı da sağlayabilecek olan SEM ile sanal ortamdaki erişilebilirliğinizi artırabilirsiniz. Bu durum markanızın büyük bir reklamı haline gelirken daha uygun fiyatlı reklamlarla bunu sağlamış olursunuz.

Seo ve Sem birbirinden farklı kavramlardır. Ancak zaman zaman çok ilişkili ya da birbirlerinin yerlerine de değerlendirilebilirler. Bu noktada seo ve sem farklarını şöyle listelemek mümkün:

  • Seo, optimizasyon; Sem pazarlama işlemlerini içerir.
  • Sem kısa vadede sonuç sağlayabilirken seo daha uzun vade de sonuç sağlar.
  • Uzun soluklu çalışmalarda doğallık mevcuttur. Ancak kısa soluklu çalışmalar doğallıktan uzak teknik ve yöntemlere de başvurmayı gerektirir.
  • Arama motoru optimizasyonu çalışmaları daha maliyetliyken arama motoru pazarlaması çalışması daha düşük maliyetlidir. Dışarıdan çalıştıracağınız bir seo uzmanına önceden belirlenmiş sabit bir bedel ödemeniz söz konusuyken Adwords için aynısı maalesef geçerli değil. Çünkü Adwords reklam fiyatlarını (TBM) belirleyenler reklam verenlerdir.
  • Diğer bir fark ise, ziyaretçi hacmiyle ilgilidir. Reklamlar yayından kaldırıldığı anda hiç var olmamış etkisi olur. Oysa seo, açma kapama gibi bir işleme sahip olmadığından her saatte ziyaretçi hacmine izin verir.
  • Eğer büyük bir firma sahibiyseniz zaman geçtikçe küçük işletmelerin sizin markanızdan daha yüksek sıralarda yer alması üstünüzde psikolojik bir baskı yaratacaktır. Seo ile doğal kazanılmış sıralara sahip olan küçük firmalar Adwords reklamlarına karşılık zamanla büyük bir tehdit haline gelebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.