Search Console Yeni Görünüm

Kategori SEO Paylaşımları

Search Console Yeni Görünüm
Search Console yepyeni bir görünüme kavuşmaktadır. Google flat yaptığı ara yüz güncellemelerine son sürat devam etmektedir. Ara yüz güncelleme macerası ilk olarak Analytics ile başlamıştır. Sonrasında Adwords ile devam etmiştir. Bu maceranın bir sonraki adımı olan Search Console ara yüz güncellemesi beta sürümü kapsamında ilk ekran görüntüleri açığa çıkmıştır. Bu ara yüz birtakım kullanıcılara verilmeye başlanmıştır. Google son dönemlerde yaptığı tasarımlarda kullanıcı odaklı yaklaşımları temel almaya başlamıştır. Bu güncellemede de Google, bu yaklaşımını devam ettirmiş ve korumuş gözükmektedir.

Eski Google Ürünleri Nasıl Değişmişti?

Google Analytics ve Adwords eski-yeni sürümleri karşılaştırıldığında arada bariz farklar göze çarpmaktaydı. Daha anlaşılır hale gelen menüler ve grup oluşturmalar kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamıştı. Göz yormayan, iç içe geçmişlikten kurtulan içerikler ortaya çıkmıştı. Şimdi aynı durumun çok daha gelişmiş hali ve kullanıcı odaklı yapısı Search Console güncellemesi için d geçerlidir.

Search Console Kullanıcılara Nasıl Kolaylıkla Getirdi?

Search Console Google tarafından test edilmiş ve bazı kullanıcılara sunulmuştur. Yan menüde bariz değişiklikler ortaya çıkmıştır. Karışık yapı ortadan kalkmış ve menü çok daha anlaşılır bir hale gelmiştir. Aynı zamanda gruplandırılmış içerikler ortaya çıkmıştır. Bu da kullanımda kolaylık anlamına gelmektedir. Hızlandırılırmış mobil sayfalar ve Dizin Durumu menüleri çok daha şık bir hale gelmiştir. Google şıklıkla birlikte anlaşılırlığın üzerinde de epeyce durmuş gözükmektedir. Açıklamalar ve grafikler renklendirilmiş, bu sayede çok daha anlaşılır olmuşlardır. Ayrıca yapılan renklendirmeler sayesinde akılda kalıcılık arttırılmıştır. Bu sayede kullanıcılar yorum yaparken, verinin tamamını yorumlama durumundan kurtulacaklardır. Google aynı zamanda eğitim bağlantılarını da çok daha fazla dikkat çeken noktalarda konumlandırmıştır ve tüm site sahiplerinin Search Console kullanımında tecrübe kazanmasını istemektedir.

Site haritaları kısmında tam anlamıyla sadelikten yana olunmuş ve tüm fazlalık detaylar kaldırılmıştır. Search Console kullanımına yeni başlayan site sahipleri bile bu sistemi kolayca kavrar ve yönetebilir. Bunun için gerekli düzenlemeler yapılmış ve en iyi kullanıma en sade şekilde ulaşılmıştır. Search Console genel durumu itibariyle çok daha kolay kavranma özelliği taşımaktadır. Özellikle tüm menü sayfalarında yer alan, o menüyle alakalı bulunan eğitim sayfa linkleriyle kullanıcılar deneyim kazanmaya yönlendirilmiştir. Bu sayede hem tüm kullanıcılar deneyim kazanabilecektir hem de çok daha kolay bir yönetim becerisi kazanacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir