Scroll Map Nedir?

Kategori SEO Paylaşımları

Scroll Map Nedir

Scroll map, sayfa davranışlarını incelemenize yardımcı olan bir davranış haritası başlığıdır. Ziyaretçilerinizin sayfalarınızın hangi bölümlerinde daha çok ya da hangi bölümlerinde en az vakit geçirdikleri hakkında ve bunlar gibi bilgileri elde etmenize yardımcı olan yöntemleri barındırır. Yandex Metrica, Crazy Egg, Hot Jar, … araçları bu işi yapanlardan bazılarıdır. Kullandığınız aracın kodunu sitenize ekleyerek yararlanmaya başlayabilirsiniz. Anlamı kaydırma haritası olarak bilinen scroll map, bazı işlevleri sağlar. Bunları şöyle sıralamak mümkün:

  • Menülerin doğru yerleştirilmesi için size yol gösterir ve bu sayede site içi navigasyonunuz etkili hale gelir.
  • Farklı konumlardaki işlevselliği test etmenize olanak verir. Örneğin; iletişim bilgileriniz sayfanın en altında mı durmalı?
  • Üyelik Formu bölümünü en arka sayfalara almak gibi klasik yöntemlerden uzaklaşabilirsiniz. Bu tür bölümleri sayfalar içinde deneyip ölçümleyerek en işlevsel olduğu konuma taşıyabilirsiniz.
  • Uzun makalelerde ziyaretçilerinizin uzaklaştığı hissettiğiniz kısımları yeniden şekillendirebilirsiniz.

Bunlar gibi birçok konuda size analiz imkanı sağlar ve bu anlamda sitenizi şekillendirmeniz için size yol gösterir. Daha çok tık almak, sayfalarda geçirilen süreyi artırmak ve daha çok okunmak için sizce de oldukça etkili değil mi?

Ziyaretçilerin sayfanızın hangi noktalarında daha çok zaman harcadıklarını bilmenizi sağlayan bu UX aracı ile sitenizde etkili bir tasarım elde edebilirsiniz. Örneğin; genelde e-ticaret sitelerde müşteri yorumları sonuna kadar okunan bölümlerdendir. Sitenizin işlevselliği en düşük alanına bu bölümü koyduğunuz zaman orayı da parlatmış olursunuz. Bu anlamda yaptığınız her değişiklikten her zaman hızlı sonuç alamayacağınız gibi her zaman olumlu sonuçta elde edemeyebilirsiniz. Ancak bir çok varyasyonla size en olumlu sonucu getirecek konumlar için çalışmalar yapabilirsiniz ve bu konumlarda bölümlerinizi test edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.