Schema.org Avantajları Nelerdir?

Kategori SEO Paylaşımları

schema-org-avantajlari-nelerdir

Schema bir tür mikro veriyle uygulanan biçimleme yöntemidir. Web sitenize ait sayfalardaki içeriğin belli formatlar çerçevesinde alakalı kullanıcılara yansıtılması için arama motorlarına asistanlık eder. Aslında arama motoru botları tarayacakları sayfaları daha iyi yorumlasın diye yönlendirme yapar. Schema yapılandırılmış veri entegrasyonu son zamanlarda yıldızı parlayan tekniklerden biri. Bu etiketlere schema.org adresinden ulaşmak mümkün. Schema.org arama motorlarının ortak bir çalışmasıdır. Burayı web sitenizin sayfalarına eklenen etiketlerin yer aldığı kalın bir kitap gibi düşünün. Schema elementleri direk olarak html içerisinde koyulabilir. Bu sayede arama motoruna web sitenize ait ilgili bilgileri sağlamış olursunuz. Seo uzmanlarının bildiği üzere, html kodu içerisine schema mikro verisi eklenirse arama motoru örümcekleri tarafından içeriğin daha verimli yorumlanması sağlanabilir. Ancak schema çalışması arama sonuçlarınızı tam olarak geliştirmeye yönelik bir çalışma değildir. Yani bu anlamda web sitenize bir katkı beklemeyiniz. Google’ a göre, bu işlem sitenizi bir adım ileriye götürebilir ancak bu işlemle sitenizin değerini artırmış sayılmazsınız.

Peki schema avantajları nelerdir?

  • Web sitenize arama motorlarından daha kolay ulaşılabilir. Searchmetrics tarafından yapılan bir açıklamaya göre, schema yapılandırılmış veri entegrasyonu kullanan siteler arama sonuçlarında ortalama 4 sıra daha yukarıda listelenebiliyor.
  • Zengin içerikle arama motoru sonuç sayfasında daha sık görünmenizi sağlayabilir.
  • Schema kullanımıyla sayfanızda ziyaretçilerinizin kalma süresi artarsa Google size snippet adı verilen yıldızlardan verebilir.

 

Yorumlar ve Cevaplar “Schema.org Avantajları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir