Sandbox

Kategori SEO Paylaşımları

Sandbox

İnternet kullanan kullanıcılar her zaman en doğru bilgileri almak için arama motorlarından faydalanırlar. İnternet siteleri de daha fazla kişiye ulaşmak için arama motorlarında yer almak isterler. Bu durumda bazı spam ve hileler kullanılabilmektedir. Arama motorları belirledikleri kriterlere uygun olan sitelere üst sıralarda yer vererek kullanıcılara daha doğru bilgiyi sunmak istemektedir. İçerik konusunda sorunlu olan ama spamlar ile arama motorunda üst sıraya girebilen sitelerin oluşmaması için sandbox uygulaması kullanılmaktadır. Bu uygulama ile arama motorları özellikle yeni internet sitelerinin durumlarını inceleyerek spam konusunda bir tespit yaptıkları durumda siteyi filtrelemeye başlamaktadır. Bu durumda internet sitesi oldukça gerilerde sıralanmakta olacaktır. Bu durumda internet sitesinin ziyaretçi alamamasına neden olmaktadır.

İnternet sitesinin arama motorları tarafından incelenmesinden sonra belirlenen kriterlere uygun olmaması durumunda ve bu konuda spam yani hile yapıldığını tespit ettiği durumlarda internet sitesini arkalara atmaktadır. Günümüzde arama motorlarının bilgi içeren ve doğal siteleri ön plana çıkartmak istemesi ile spam siteleri sandbox uygulaması ile tespit ederek ceza vermektedir. Bu duruma düşen bir sitenin tekrar eskisi gibi arama motorlarında yer alma olasılığı oldukça azalmış durumda olacaktır. Sitenin içeriğinin düzenlenmesinin oldukça zor olacağı boyutta yapılan spam ve hile olduğu için sitenin silinmesi ve yeniden doğru bir şekilde oluşturulması daha yararlı olacaktır. Bu sebeple de sitelerin ilk anından itibaren seo konusunda doğru şekilde oluşturulması önemlidir.

İnternet sitesini oluşturulmasında yapısının, linklerinin ve içeriklerinin doğru olması ve seo konusundaki çalışmaların belirli bir plan ile yürütülmesi önemlidir. Genel olarak bilinçli veya seo konusunda deneyimi olmayan kişiler tarafından sitelerde yapılan değişiklikler ile siteler sandbox cezası alabilmektedir. Özellikle sitelerin seo konusunda hızlı bir şekilde üst sıralarda yer almasının sağlanması konusunda atılacak yanlış adımlar ile internet sitelerinin arama motoru tarafından ceza alması sağlanmaktadır. Bu durumdan sonra da internet sitelerinin kolay bir şekilde toparlanması ve yeniden arama motorlarında üst sıralarda yer alması kolay olmamakta. Bu konuda bazı çalışmalar ile internet sitelerinin tekrar arama motorlarında yer aldığı da bilinmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir