Responsive Design Neden Önemli?

Kategori SEO Paylaşımları

Responsive Design Neden Önemli

Responsive, uyumlu anlamına gelmekle birlikte responsive tasarım düşünüldüğünde farklı platformlara göre tasarımın uyumluluğu anlamı taşır. Bundan önce web sitelerinde sabit uzunluklar ve sabit genişlikler bulunurken artık tarayıcıya göre uzunlukların ve genişliklerin kendini yapılandırması mobil çözünürlüklü cihaz kullanımlarının da artış göstermesiyle ön plana çıktı. Farklı tarayıcı boyutlarına göre olan bu yeniden şekillenme kullanıcılar için büyük kolaylık sağlıyor. Örneğin; responsive web sitesi masaüstünde farklı; mobil bir cihazda farklı bir görüntü sağlayabilir. Ethan Marcotte tarafından adı koyulan bu tasarım türü hakkında 2011 yılında yine isim babası tarafından “Responsive Web Design” adlı bir kitapta tekniği ve teoriğiyle ilgili açıklamalar yapıldı. Bu tarih itibariyle bu tasarım oldukça yaygın şekilde ilgi çekmeye başladı ve kendine kullanıcılar edindi. Responsive web tasarım standart tasarım düşünüldüğünde avantajlı durmasına rağmen uyarlanamama gibi problemler yaratabilmektedir.

Bunun yanısıra tasarımınızı duyarlı (uyumlu) yapmanız için birçok neden var. İşte o nedenlerden bazıları şöyledir:

  • Şekillendirilmiş tasarımla uygunluk gösteren kodlama yapısı sunar.
  • Mobil cihazların çözünürlüğünde okunaklı görüntüleme sağlar.
  • Kullanıcı deneyimi açısından memnuniyet seviyesini yükseltir.
  • Ziyaretçilerinizin sitenizde kalma oranını artırır.
  • Basit tasarım olanağı sunar.
  • Kullanımı hızlıdır. Gerekli olmayan dökümanların arındırılması ve menünün tekrar gözden geçirilmesi durumu kullanışlılığı artıracaktır.

Uyumlu tasarım için HTML5 ve CSS3 kodlama yapısı kullanılmakla birlikte grid tasarımın kullanılması da önemli belirtilmektedir. Grid yapıdaki tasarımın mobil duyarlı olması açısından bootstrap adlı hazır framework sistemler kullanılır. Bu durum yazılımcıya kolaylık sağlar ve sonuç elbette kullanıcı içindir. Birçok yazılımcı tarafından bu tasarım, ek iş yükü gibi görünse bile farklı platformlara uyumluluk günümüz mobil dünyasında rekabette varım demek için oldukça önemli.

Merak edilen konulardan bir diğeri ise, adaptive tasarım ve responsive tasarım arasındaki fark olup aslında cevap oldukça açıktır. Responsive tasarım siz tarayıcınızı büyüttüğünüz zaman buna duyarlı şekilde tepki verir. Küçülttüğünüz durum içinde aynı konu geçerlidir. Ancak adaptive tasarımda büyüme ve küçülme için bir ölçü belirlemeniz gerekir. O ölçülerin dışına kullanım sırasında çıkılmaz. Bu nedenle tasarımınızın adaptive ya da responsive olmasına önceden karar vermelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.