Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kategori SEO Paylaşımları

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknoloji odaklı geçirilen zaman oldukça arttı. Sosyal medyanın bununla birlikte her anlamda rağbet görmesiyle online itibar yönetimi konusu da gündeme geldi. Markalar artık değerini katlayabilmek için sosyal platformlar üzerinden gerek markaları hakkında gerekse ürünleri hakkında yapılan yorumları dikkate almak durumunda. Olumsuz yorumlara ya da şikayetlere hızlı cevap verebilmek marka konumlandırması açısından oldukça önem kazandı. Bildiğiniz üzere sosyal platformlardan yapılan yorumlar bir filtreden geçmiyor. Yani herkes istediği bir ürün ya da marka hakkında istediği yorumu rahatça yazarak görüş bildirebiliyor. Bu durumda yapılan olumlu yorumlar ve ürün beğenileri hakkındaki görüşler markaların karını oldukça artırsa bile olumsuz yorumların dikkate alınma oranı da yüksek. Yani, markanızı eksiye götürebilecek düşüncelerin sosyal mecraya yansıması ani olarak online itibar zedelenmesi yaşatabiliyor. Bunun önüne geçmek için bazı çalışmalar yapmak ve bu konuya gereğinden fazla eğilmek şart. Bunun için yapabileceklerinizden bazıları şöyledir:

  • Ürününüz ya da hizmetiniz hakkında yapılan pozitif yönlü yorumu öne çıkartırken; negatif yorumları doğru yönetmelisiniz. Böylece online itibarı korumak mümkün olacaktır. Şunu da belirtmeliyiz; olumsuz yorumlara tepkisizlik, yapılacak en büyük hatalardandır.
  • Aramam motoru optimizasyonu ve pazarlaması yöntemlerini uygulayarak, bu çalışmalarla desteklenerek itibarınızı koruyabileceğiniz gibi katkı sağlamanız da mümkün.
  • Zaten arama motoru optimizasyonuyla da yapmanız gerek içerik optimizasyonunu önemsemelisiniz. Kaliteli içeriklerle, doğru bilgiyi uzatmadan açıklayıcı şekilde paylaşmanızda yarar var.
  • Sosyal mecralarda her an etkileşimde olabilmek adına aktif kalmanız önemli. Şikayet ya da görüşlere hızlı reaksiyon vermelisiniz. Dialog kurmak bu anlamda oldukça önemli.
  • Dijital PR stratejilerinizi danışarak belirlemeniz ve uygulamanız sizi bir adım öne çıkaracaktır.
  • Asılsız haberler ya da yalan içerikler için kesinlikle hukuki haklarınız kullanın. Olumsuz her bilginin markanıza inanılmaz büyük bir eksisi olacaktır. Bu nedenle aslı olmayan, büyümesi potansiyel durumlarda yasal yollarla önlem almanız markanız üzerindeki zararlı etkiyi söndürecektir.

Doğru iletişim ve hızlı reaksiyonla online itibar yönetimi yapabilmeniz aslında oldukça basit. İşin özü; takip edin, dialog kurun ve tüm olumsuz görüşleri önemseyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.