Off page SEO

Kategori SEO Paylaşımları

seo-services-off-page

Çalışmaları birçok konuda ve farklı alanlarda sürdürülen çalışmalar olmaktadır. Bu geniş konu ve alanları iki ana başlıkta ayırabiliriz. Bunlardan ilki site içi çalışmaları olmakta. Site için olarak ifade edilen bu konularda sitenin ilk oluşturulmasından tüm son haline getirilene kadar ve içerikleri ile görünüşü konusundaki tüm detaylar yer almaktadır. Diğer başlıkta ise site dışı çalışmalarını sayabilirsiniz. Site dışı veya off page seo çalışmaları ise sitenin haricinde olan bölümler ile alakalı tüm alanlardaki çalışmaları içermekte. Her iki çalışma da oldukça önemli ve çok sayıda adım bulunmaktadır. Bunları en doğru şekilde yerine getirmek ve çalışmaları bu yönde yürütmek oldukça önemli.

Site dışı olarak yapılacak çalışmaların en önemli bölümünü link almak, yani siteye farklı sitelerden girişler yapılmasını sağlamaktır. Bu işleme backlink denmektedir. Arama motorlarının site içeriğini indeksleme ve arama sonrasındaki sırayı belirleme konusundaki kriterleri pek değişmese de backlink ve site dışı off page seo konusundaki kriterleri değişebilmektedir. Bu sebeple arama motorlarının yapacağı güncellemeleri ve düzenlemeleri yakından takip etmek  çalışmalarda oldukça önemli durumdadır. Yapılacak backlink çalışmasında da yakın zamanda bir düzenleme yapıldı ve pagerank değerinin bir önemi kalmadı. Bunun yerine link alınacak sitenin de aynı sektörde olmasının önemi daha fazla arttı. Bu sebeple de aynı kulvarda yer alan sitelerden link alınması ciddi başarı sağlar duruma geldi.

Site dışı  çalışmalarında blogların kurulması ve bunlar ile sitelere giriş yapılması ve tanıtım yapılması da kullanılan bir yöntem olmaktadır. Bunun yanında yoğun trafikli forum ve bloglarda da sitenin tanıtımının yapılması bir off page seo çalışması olarak kullanılmakta. Bu gibi durumlarda hangi sitelerin, blogun ve forumun seçilmesi gerektiği ve bunların seo konusundaki etkileri bilinmelidir. Bunlara ek olarak sosyal medyanın da tanıtım ve seo konusunda kullanımı mümkün hale geldi. Yakın dönemde yapılan düzenlemeler ile sosyal medya hesapları ve bunların takibi ve bu platformlarda içeriklerin bulunması ile buralarda siteye giriş yapılması da büyük önem taşır vaziyete geldi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir