Nofollow Nedir ?

Kategori SEO Paylaşımları

nofollow-ve-dofollow

İnternet siteleri kendi içerisinde ve dışarıdaki sitelerin sayfaları ile içeriklerine bazı bağlantılar vermektedirler. Bu bağlantılarda bilinçli olarak seo konusunda yapılan çalışmalar için de verilebilmektedir. Link değişimi denilen bu durumda link verilen sitelerin güveni konusunda bir sorun bulunmadığından herhangi bir işlem uygulanmamakta. Ancak sitede kullanıcıların yorumlar gibi alanlardan verdikleri linklerde güvensiz bağlantılar bulunabilmektedir. Sitelerin seo konusunda sorun yaşamaması için bu bağlantılara noflollow etiketleri eklemektedir. Bu durum gerçekleştiğinde sitelerin link verilen sitelere referans olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durum kullanıcılardan çok arama motorlarının bilgilendirilmesi açısından yapılmaktadır. Arama motorunun botları tüm sayfaları gezdikleri gibi tüm bağlantıları da incelemektedirler. Bu sebeple tüm bağlantıların kontrol edilmesi seo konusunda oldukça önemlidir.

Yapılacak seo çalışmalarında da sitelerdeki tüm bağlantılar ve linkler incelenmelidir. Bu linklerin dışarıya gidenleri için sitelerin trustrank değerleri incelenmeli ve ona göre hareket edilmeli. Bir sitenin link verdiği site daha az trustrank değerine sahip ise seo açısından sorun yaratabilmektedir. Bu sebeple de bağlantılara noflollow etiketleri konulabilmektedir. Bu durumda olumsuz etkilenmelerden korunmuş olunmaktadır. Aynı zamanda sitelerin yapılan fazla çıkışlarda sitelerin seo konusunda sorun yaşamasına neden olabilmektedir. Bu sebeple de link çıkışlarının kontrol edilerek seo konusunda olumsuz sonuçlar doğuracak sitelere verilen linkleri düzenlemeleri gerekmektedir. Seo çalışmalarının bu şekilde yapılması oldukça önemlidir ve bu konuda profesyonel bir çalışmanın yapılması gerekliliği ortadadır.

Sitelerin arama motorlarında daha yüksek sıralarda yer alabilmesi için yapılan link değişimleri işlemlerinde bazı durumlarda yüksek sitelerden link alınması gibi durumlarda noflollow etiketleri kullanılabilmektedir. Bu durumda sitenin olumlu bir şekilde etki alması mümkün olamamaktadır. Bunun yaşanmaması için güvenilir sitelere link verilmeli ve link alınmalıdır. Günümüzde seo açısından birçok aldatmaca da yapılabilmektedir. Bu durumlar ile karşılaşmamak için profesyonel bir seo destek ekibi ile çalışmakta yarar var. Yapılacak çalışmalarda bir kişinin tüm detaylar konusunda bilgili olması ve tüm işlemleri yapması oldukça zor bir durumdur. Bu sebeple profesyonel ekiplerin çalışması ile çok daha etkin bir şekilde seo çalışmaları başarıya ulaşabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir