Neden Dijital Pazarlama Stratejileri Oluşturulur?

Neden Dijital Pazarlama Stratejileri Oluşturulur?

Kategori SEO Paylaşımları

Neden Dijital Pazarlama Stratejileri Oluşturulur?

Son yıllarda gelişen teknoloji insanların yaşama şekillerini doğrudan etkiledi. Herşeye bir tık yakın olma, aradığını hemen bulabilme, satın alma alışkanlıklarını en az zaman kaybettiren yöntemlerden seçme gibi bir çok örnek bunun kırılımları. Öncelikle dijital pazarlama, markanızı güçlendirmek ve tanıtmak amacıyla sosyal ve interaktif platformların kullanılmasıdır. Yani, teknolojik ortamdan ürün ve hizmetlerinizi olabildiğince geniş bir kitleye duyurmak adına yapılan tüm çalışmalardır. Dijital pazarlamanın önemi günümüz şartlarında oldukça artmaktadır. Çünkü birçok ürün ve hizmet kitlesini internet ortamından daha rahat edinmekle birlikte firmalar bu ortamlardaki rekabette galip gelme mücadelesine giriyor. E-marketing veya online pazarlama olarakta bilinen dijital pazarlama bazı temel adımlara sahip.

Dijital Pazarlamanın Temelleri

 • Elde et: Potansiyel müşterileri sayfanıza çekebilmek adına yaptığınız her türlü çalışma bu adımın konusudur. İçerik üretme, SEO çalışmaları, gelir ortaklığı başlıca örnekleri mevcuttur.
 • Kazan: İstenilen kitleyi sayfanıza çektiğinizde amacınız yalnızca satış olmamalı. İçeriklerinizin okunma sayısı, sayfada geçirilen süre gibi bir çok etken de hem reklam hem bağlılık anlamı taşıyacaktır. İçerik yönetimi, satış makalelerinin ikna ediciliği, müşteri karar destek mekanizmasına güç verilmesi, …
 • Optimize Et: Rekabette nerede olduğunuzu görmek çalışmalarınızda devam edeceğiniz yöne karar vermenizi sağlar. Bunun için önce yerinizi ölçmeli ve değerlendirmelisiniz. Web analytics gibi yazılımlarla durumuzunu ve performansınızı gözden geçirebilirsiniz.
 • Sahip Çıkarak Büyüt: Bu adımda müşteri kalıcılığı için çalışmalarınızı sürdürmelisiniz. Topluluk oluşturma, müşteri hizmetleri sunma gibi yöntemler bu adımda doğru olabilir.

Bu kadar geniş bir alana yayılmış olan dijital pazarlama için elbette bir çok yolla oluşturulmuş dijital pazarlama stratejileri mevcut. Öncelikle bu uğurda belirlediğiniz hedefler önemli. Bu hedefler taktik odaklı ve kampanya seviyeli olmalıdır. Müşteriye çizdiğiniz yol haritasını belirleyecek olan sizsiniz. Bu nedenle dikkat çekmeyi, etkileşimde kalmayı ve doğru tekliflerle müşteri dönüştürmeyi önemsemelisiniz. Tabiki en başta belirlediğiniz hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı da mutlaka kontrol etmenizi öneririz. Dital pazarlama alanında kullanılan bu ve benzeri taktikler rekabette yer bulabilmek ve online pazarlamada güç elde etmek için önemli. Bu gibi stratejiler belirlenen haritaya bağlı kalmayı sağlar. Bu nedenle önemli olmakla birlikte bakalım dijital pazarlama stratejileri oluşturmanın nedenleri başka nelermiş:

 • Fikir sahibi olduğunuz konular için bir ön araştırma yapıp bunları kağıda döktüğünüzde önünüzde izleyeceğiniz bi yol olur. Tüm maddeleri planladığınız anda işe koyulmanız kolay odaklanmanızı sağlayacaktır. Belirlediğiniz bir hedef ya da hedefler yoksa geldiğiniz yeri ölçmenizde oldukça zor olacaktır. Odaklanmak için bir plana ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 • Bazı kurumlarda kendi başınıza oluşturduğunuz stratejiler için size destek olacakları bulmakta zorlanabilirsiniz. Ancak bunu aşmak için hedeflediklerinizi ve geldiğiniz noktayı nasıl ölçümleyeceğinizi dökümante etmeli ve stratejinizin vizyonunu ekip arkadaşlarınızla paylaşmalısınız. Bu nokta az da olsa ikna kabiliyeti de gerektirebilir.
 • Belli hedefler çerçevesinde çalışmadığınız zaman bu iş için ayrılacak bütçeyi de en baştan kontrol altına alamayabilirsiniz. Bildiğiniz üzere planlar çerçevesinde ilerlediğiniz de karşınıza çıkabilecek sürprizler en aza inecektir. Bu anlamda verimli kaynak kullanımı konusu içinde dikkat çekmek isteriz. Uzun dönemli bir planla gereken işe alım ve yapılacak yatırım önceden kaba taslak bile olsa kestirilebilir.
 • Ayrıca stratejilerle iyi organize olmayı da sağlayacaksınız. Bu verimli kaynak kullanımıyla da ilişkili bir konudur. Özellikle büyük firmalar için ne kadar kaynak yeterli de olsa çoğu zaman bu tehlike kendini hissettirmektedir. İşte stratejileri bu noktada da önemsemelisiniz.
 • Analitik veriler elde edilse bile çoğu firma bunları kullanarak stratejiler belirlemek için zaman harcamaz. Ancak tüm sayısal veriler aslında size başarıya nasıl gideceğinizi göstermek için size göz kırpan etkenlerdir. Bunları iyi kullanarak oluşturduğunuz pazarlama stratejilerinin getireceği sonuçlar sizi memnun edecek nitelikte olacaktır.
 • Belirlediğiniz hedefler sizin başarı ölçütünüzdür. Bu yolla sağladığınız her adımda istenene ne kadar yaklaştığınızı görme şansı elde edeceksiniz.

Sosyal medya dijital pazarlamanın en etkin yoludur. Bu anlamda daha ölçülebilir bir ortamda markanızı tanıtma imkanı bulmuş oluyorsunuz. Peki sosyal medyanın oluşturduğunuz online pazarlama stratejilerinize etkisini bilmek ister misiniz? İşte cevabı:

 • Sosyal medya müşteriyi duyma yöntemi anlamına da gelir. Yapılan yorumlar iyi ve kötü objektif olarak açıkça paylaşılır. Bunlardan yapabileceğiniz çıkarımlarla markanıza olumlu etki sağlayabilirsiniz.
 • Tüketici davranışlarını izleme imkanı sunan sosyal medya platformlarında ürünlerinizin özelliklerini optimize etme şansı yakalayabilirsiniz.
 • Kullanıcıya daha fazla ulaşmak için atacağınız her olumlu adım markanızın bilinirliğini artıracaktır.
 • Kampanyalarınızın ne ölçüde iyi gittiğini anlayabilirsiniz. Bu bazı sosyal medya araçlarıyla mümkün.
 • Hızlı reaksiyon gösterme özelliğine sahip markalar müşteride büyük prestij kazanıyor. Sosyal medya bunun için oldukça iyi bir aracı. Ürün veya hizmetiniz hakkında sorulan sorular, edilen şikayetler veya iyi kötü yapılan yorumlara hızlı yanıt verebilmeniz ve görüşlere açık olmanız önemli.
 • Ayrıca bir düşünsenize, test için daha büyük bir kitleyi başka nasıl edinebilirsiniz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir