Native Advertising Nedir

Native Advertising Nedir?

Kategori Genel

Native Advertising Nedir

Native advertising, dijital pazarlamacılar arasında son dönemler oldukça popülarite kazanmış bir reklam modelidir. Banner ve splash gibi zaman zaman kullanıcıları hiç ilgilendirmeyen reklamlar oldukça can sıkıcı olabiliyor. Elbette bu durum tıklama oranlarını da olumsuz yansıyor. Bahsi geçen reklam modeli aslında bilinen sunulan bir tür olmasına rağmen konulmuş bir adı yoktu. İnternetin olduğu her web sitesinde, bilinen diğer adıyla doğal reklam kullanılabilir. Markanızla vermek istediğiniz mesajı, kullanıcıların ilgilendiği platformlardan sunmak ve doğallığı bozmamak bu modelin odağıdır. Aynı zamanda, eğlenceli içeriklerle markanız hakkında bilgilendirmek ve kullanıcılarla etkileşimde kalmak için kullanılabilecek birçok yoldan da biridir. Böylece doğal yollarla kullanıcıların karşısına çıkmış olursunuz. İşte tüm amaç bu. Markanız için tercih ettiğiniz iletişim stratejilerine göre, kullanıcıyı sıkmayacak doğrultuda planlar yapabilir ve native advertising ile yeni adımlar atabilirsiniz. Kullanıcılarınızın ilgi gösterdiği platformlar üzerinden video şeklinde de metin şeklinde de reklamlarınıza yer verebilirsiniz. Örneğin; internet üzerinden küçük bir mutfak aleti bakıyorsunuz. Hemen içerikte bir e-ticaret sitesinin videosunu gördünüz ve arayışınızla alakalı olduğunu farkettiniz. Muhtemelen o videoyu izlersiniz. Doğal reklam sayesinde elde edilmek istenen de tam olarak budur; yani, tıklanma oranlarını yükselterek getiri sağlamak. İçerik pazarlamanın ilgi alanına da giren bu konu sayesinde kullanıcılara reklam olduğunun bile farkına varılmayacak nitelikte olan viral reklamlar yapılıyor. Bu doğallık, kullanıcıları da memnun ediyor. Ayrıca, markanıza ait sosyal medya hesaplarından reklamlarınızı niteliklendirmeye devam edebilirsiniz. Her şekilde kullanıcı native reklam sayesinde kendi istediği içeriğe yaklaştığından sonuçlar da oldukça olumlu oluyor.

Doğal Reklam ve İçerik Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • İçerik pazarlamada asıl amaç seo yaparak Google’ da üst sıralara yerleşmekken doğal reklamda durum kullanıcılarla etkileşimi artırmaktan ve marka bilinirliği üzerine gitmekten ibarettir.
  • İkisi arasında performans ölçümleme açısından kullanıcılacak metrikler farklıdır. Örneğin; içerik pazarlama için kullanılabilir metrikler geri dönüşüm oranı, link sayıları olabilirken native reklamlar da kampanyanın görüntülenme sayısı ve sosyal etkileşim oranı kullanılır.
  • İçerik pazarlamasını kendi sitenizden ya da blogunuzdan yapabilirsiniz. Native advertising için aynı sektörden bir sitenin yardımına ihtiyacınız var. Bunun için bir ödeme yaparsınız ve onların da kitlesini yakalamayı hedeflersiniz.

Doğal Reklamın Avantajları Nelerdir?

  • Marka ve ürün bilinirliği için sosyal etkileşim odaklı olduğundan oldukça etkilidir. Bunu ücretli yollarla da sağlamak mümkün olmakla birlikte organik yollarla artırılan kitle daha olumlu sonuçlar getirecektir.
  • Farklı yayıncılarla yapmanız gereken iş birlikleri size, onların kitlelerini de kazanma fırsatı sunacaktır. Bu anlamda sosyal etkileşimi yüksek olan sitelerin yayıncılarıyla anlaşmanız da fayda var.
  • 2018’ de bu çalışmalar için harcanması beklenen rakam 21 milyar dolar kadardır. Bu bütçe, konunun önemini perçinlemekle birlikte aslında doğru stratejilerle gelebilecek getiri oranlarının da büyüklüğünden haberdar ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.