Mobil Pazarlama Gerçekleri

Kategori SEO Paylaşımları

Mobil Uygulama Analitiğinde Metrikler

Analitik uygulamalar, uygulamalarınızı indiren kullancıılar hakkında bazı bilgiler almanızı sağlar. Bu durum metrikler toplamak kaydıyla gerçekleştiriliyor. Amaç aslında uygulamanın pazarlanmasına yön vermek. Mobil uygulama analitiği adı altında toplanan metrikler aşağıdaki gibidir:

  • Uygulamanın indirilme sayısı en önemli metriklerden biri. Ne kadar hedef kitleye ulaştığınız ve onları hangi kaynaklardan sağladığınız reklam ve iletişim faaliyetlerinizle durumu desteklemek açısından oldukça faydalı veriler olabilir.
  • Uygulamanızın silinme ya da kaldırılma sayısı mobil uygulama metrikleri arasından bir diğeri. Uygulamanızı indiren kullanıcıların cihazında uygulamanız kalıyor mu? Yoksa siliyorlar mı? Kullanıcı deneyimini ölçmeniz için bu bilgiye ulaşmanız da önemli.
  • Uygulama marketlerinde yapılan yorumların yanıltıcı sonuçlara yer verilmediği sürece takip ve analiz edilmesi çalışmalarınız devamı için size fayda sağlayabilir.
  • Retention oranı, kullanıcınızın uygulamayı indirip silmemesi durumunda kullanıp kullanmadığıyla ilgilidir. Yani yalnızca uygulamanızın silinmemiş olması iyi haberi ifade etmez. Cihazda kalan uygulamanın kullanılıyor olması çok daha iyi. Zamanla size bu bilgi, bu uğurdan vazgeçmenizi ya da bazı noktaları hızla düzeltmenşz gerektiğini söyleyecektir. Bu anlamda kritik bir metriktir.
  • Uygulamanın açılma süresi uzarsa uygulamanız direk çöp olabilir. İyi bir tema, yüksek çözünürlüklü görseller ve uygulama açılma süresi kullanıcıların uygulamanızda geçirdiği süreyi kolayca etkileyebilir.
  • Uygulama açıldıktan sonra kullanıcılarınız uygulamanızda ne kadar zaman harcıyor? Bu sorunun cevabı optimizasyon çalışmalarınıza yön verecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir