Meta Tag

Kategori SEO Paylaşımları

meta tag

İnternet siteleri belirli kodlar ile yazılmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı da HTML kodlardır. Bu HTML kodları içerisinde birçok etiket bulunmakta ve bunlar ile internet siteleri oluşturulmaktadır. Bu kodların en üst sıralarında da meta tag gelir. Bunlar başlık kısmı olarak belirlenen Head bölünde yer alırlar. Bahsedilen meta tag site ile veya sayfa ile alakalı olarak bilgilendirmelerin yapıldığı satırlardan oluşmaktadır. Farklı konudaki bilgilendirmeler için farklı meta tag kullanılmaktadır. Bunlar ile sitenin birçok özelliği ve kimliği konusundaki bilgilendirmeler yapılmakta. Bu sebeple de doğru bir şekilde yazılması gerekmekte. Yapılacak seo çalışmaları açısından bakıldığından meta tag içerisinde seo konusunda önemli olan bazı taglar bulunmaktadır. Bazılarının ise seo konusu ile alakalı değildir.

Meta tag bilgileri içerisinde sitelerin isimleri, amaçları, kodlama bilgileri ve ait oldukları bölgelerin kodları gibi bilgiler içermektedir. Oluşturulacak meta tag ile alakalı olarak ilk zamanlarda seo ile ilgisi konusunda Keyword tagı çok fazla önemliydi. Sitelerin içeriği konusunda anahtar kelimlerin yazıldığı bu tag arama motorlarının en çok dikkat ettiği konuydu. Bu konudaki suiistimaller nedeni ile artık Keyword meta tag eskisi kadar önem arz etmemekte. Birçok arama motoru tagları incelerken bazı bilgileri fazla önemsememekte ve bunları arama sıralaması konusunda dikkate almamakta. Bunun yanından bazı metaglar da sadece sitenin kodlaması ve teknik bilgileri ile alakalıdır. Bu sebeple önemli olan tagın belirlenmesi ve bu konuda dikkat edilmesi gerekiyor.

İnternet sitelerinin oluşturulması sırasında met tag bilgileri de girilmektedir. Bu aşamada description meta tag arama motorları ve dolayısı seo açısından en önemlisi olmakta. Bu bölüme site ile alakalı olan bilgi girilmektedir. Sitenin amacını ve içeriğinde bulunanlar ile alakalı olarak yazılacak bilgiler bu meta tag bölümüne yazılmaktadır. Bu sebeple de arama sıralamasında bu yazı görünebilmektedir. Bu durumda arama sonuçlarına etkisi açısından bu bölümü dikkatli bir şekilde oluşturmak gerekmektedir. Başarılı bir şekilde internet sitelerinin arama motorları konusunda sorunsuz şekilde oluşturulması ve dizayn edilmesi konusunda meta tag bilgilerinin doğal bir şekilde her hangi bir spama ihtimal vermeden belirtilmesi gerekmeektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.