Marka İsmi ve Logo Tasarımı İçin Önem Taşıyan Etkenler

Kategori SEO Paylaşımları

Marka İsmi ve Logo Tasarımı İçin Önem Taşıyan Etkenler

Sağlanan hizmet ve ürünlerin teşhis edilebileceği bir marka ismi yakalamak sektörde uzun vadeli planlar düşünüldüğünde büyük önem taşımaktadır. İşinizle örtüşen bir marka adı yaratmak için bazı zorlu süreçleri düşünmek gerekir. Ayrıca, markanızı temsil edecek logo tasarım da bu işin ciddi bir parçasıdır. Bunları ayrı ayrı ele aldığımızda ilk olarak marka ismine karar verebilmeniz için sizlere dikkat edilmesi gereken birkaç maddeden bahsedeceğiz.

  • Bildiğiniz üzere her markanın bir web sitesi olması zorunluluğu olan günümüzde, çağın getirdiği bir gereklilik olan teknolojik gelişimlere uyum göstermek ilerlemek açısından özenilmesi gereken bir konu olmaktadır. İnternet siteniz için alacağınız isim hatırlanmak bakımından ve bununla dolaylı birçok konuda size fayda sağlayacak nitelikte seçilmelidir. Örneğin; firma adınız DTU Software olsun. Bu site için DTUS.com ya da www.DTUSoft.com kimi isimler tercih edebilirsiniz ancak en doğrusu alternatif yaratmayarak direkt ismi vermektir. Yani, www.DTUSoftware.com şeklindeki alan adı erişilebilirlik ve hatırlanabilirlik açısından çok daha kolay olacaktır.
  • Marka isminizi telaffuz etmesi zor seçmemeye özen gösteriniz. Bu da akılda kalıcılık için başka bir faktör. Zor olan isimler ya yanlış hatırlanır ya da hatırlanmaz. Bu nedenle yaptığınız işi ifade eden oldukça sade bir seçim yapmanız ilerisi için iyi bir politika olabilir.
  • Sade ve teknoloji dostu bir isim seçildi. Ancak bunlar hala yeterli değil. Çünkü bu isim aynı zamanda unutulmamalı. Bu noktada işe önce rakiplerinizin kullandığı markaları araştırarak başlamalısınız. Onlarla benzerlik gösteren bir isim seçmemeye oldukça özen gösterin. Çünkü sizden önce varolan marka ismi zaten akıllara yerleşmiş olacağından benzer bir ismi yerle bir etmek kolay olacaktır. Sektörde diğerlerinden farklı bir ad bulmalısınız.
  • Karar verdiğiniz isim işinizin gücünü yansıtmalı. Yani, o isim akla geldiğinde işinizle hemen örtüştürülebilmeli. Herkesin aklında farklı şeyler uyandıran bir isim sizi ileride zorlayabilir.
  • Diğer bir konu ise, yukarıda da bahsettiğimiz üzere logo tasarım. Marka adı seçmek markalaşmak için elbette yeterli değil. Hem işitsel hem görsel açıdan isim ve logo birbirinden ayrılmaz olmalı ve unutulmaz bir nitelik taşımalı. “Apple” bu açıdan oldukça başarılı bir örnek. Logo, kurumların kendini ifade etmeleri için kullanılan çoğu zaman resmi sembollerdir diyebiliriz. Aynı zamanda hem marka adı hem marka kimliği anlamı da taşır. Logo tasarım yapmak için birçok unsur ele alınır. Örneğin, her rengin temsil ettiği güç ve yarattığı algı. Renklerin bu anlamda psikolojide büyük bir yer tuttuğunu belirtmeliyiz. Bazı renkler insanları heyecanlandırırken bazı renkler iştah bile açabiliyor. Siyah renk hem resmiyet hem karamsarlık yarattığından logolarda buna per yer verilmez. Bu durum birçok kişiye saçma gelse bile bilim insanlar üzerinde renklerin psikolojik etkisini savunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.