Link Değişimi

Kategori SEO Paylaşımları

backlink

Arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmek için seo konusunda birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalardan birisi de link değişimi olmaktadır. Link değişimi adından da anlaşılacağı gibi iki sitenin birbirlerine link vermesi demektir. Bu işlemde iki ve hatta daha fazla site birbirlerine link vermektedir. Bu durum seo açısından avantaj sağlayan bir durumdur. Bu avantajın sağlanmasının asıl nedeni siteye link veren başka sitenin o siteye referans vermesi olarak algılandığından kaynaklanmakta. Yani bir site diğer bir siteye link veriyor ise o siteyi güvenilir ve başarılı buluyor anlamına gelmektedir. Bu sebeple asıl önemli olan arama motorlarının referans veren yani link veren sitenin durumunun ve derecesinin iyi olmasıdır.

Eğer referansı itibar görmeyecek bir siteden link alınmış ise bu durum avantaj sağlamayacak hatta dezavantaj sağlayacaktır. Bu sebeple link değişimi konusunda en önemli nokta seo konusunda ve arama motorlarının verdiği değer konusunda başarılı bir siteden link alınmasıdır. Bu durum sağlanırsa seo konusunda başarı sağlanır ve arama motorları siteyi sıralamalarda yükseltir. Bunun sağlanması için iki farklı link değiştirme sistemi uygulanmaktadır. Bunlardan birisi düze veya karşılıklı link değişimi olmaktadır. Bu değişimden iki site birbirlerine link vermektedir. Bu durum arama motorları tarafından pek istenmeyen bir durum olmakta. Arama motorları seo konusunda çalışmaların yapılmasını pek istemez. Bu konuda yapılan çalışmalar oldukça doğal olmalıdır.

Sitelerin birbirine direkt olarak link vermesi ile arama motoru tarafından kolayca bir seo çalışması olduğunu anlaşıl hale getirir. Bu sebeple de arama motoru bu tarz link değişimi konularında olumsuz değerlendirme yapabilmektedir. Bu durumda başarı sağlanması için diğer bir yöntem olan çapraz link değiştirme işlemi uygulanmaktadır. Bu durum içinde üç veya daha fazla site belirli bir şekilde link değişimi yapmaktadır. Bu işlem için genellikle sıralamada altta kalmasına göz yumulacak bir paravan site oluşturmaktadır. Bu site üzerinden bir diğer siteye link verilmektedir. Ancak en önem verilen siteye ise diğer sitelerden link verilmektedir. Link verilme işleminin çok fazla yapılması da spam olarak değerlendirelecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir