Kullanıcı Deneyimi İlişkili Seo

Kategori SEO Paylaşımları

kullanici-deneyimi-iliskili-seo

Kullanıcı deneyimi ve seo birlikte düşünüldüğünde internet sitenize ait etkileşimleri kapsayan süreç boyunca kullanıcıların isteklerini ve beklentilerini anlayarak onları doğru şekilde yönlendirmek akla gelmeli. Kullanıcı deneyimi ziyaretçilere odaklanıyor gibi görünsede aslında karlılığı önemsiyor. Yani şirket lehine de iş görüyor. Kullanıcı deneyimi kısaltma olarak UX; açılım olarak User Experience olarak geçmektedir. UX kalıcı sonuçlar vadederken kullanıcılarınıza değer katan etkiler yaratıyor. Kullancılarınızın isteklerini anlayarak onlara pürüzsüz bir hizmet sunmanıza yardımcı oluyor. Peki, Seo User Experience faydaları arasında başka neler var?

  • Ziyaretçi Sadakati: Marka değerini kullanıcı deneyimiyle artırmanız demek kullanıcılarınıza kalite ve istedikleri hizmeti sunmanız anlamı taşır. Bu nedenle ziyaretçilerinizin kalıcılığını sağlamanız mümkün olur.
  • Dönüşüm Oranı: İnternet sitenize çektiğiniz ziyaretçilerin alım yapmasıyla kar etmenize sağladığı faydalar kullanıcı deneyimiyle artacaktır.
  • Kullanıcı Tatmini: Kullanıcıya istediklerini basit süreçlerle sunmanız memnuniyet artışı yakalamanıza imkan verecektir.
  • Marka Değeri Artışı: Kullanıcılara sunduğunuz müşteri odaklı hizmet marka değerinize doğrudan yansıyacaktır.
  • Kar Artışı: Marka değeriniz için yarattığınız olumlu etki ve yaptığınız kullanıcı deneyimli çalışmalar kar artışıyla sonuç bulacaktır.
  • Hemen Çıkma Oranında Düşüş: Kullancıların sitenizde kalma oranını site tasarımınızla sitenizi daha kullanışlı hale getirerek sağlayabileceğinizi belirtmiştik. Doğru bilgiyi doğru tıklamalar sonucunda sağlamanız hemen çıkma oranını düşürecektir. Bu durum zaten kullanıcı odaklı çalışmalarda yer bulacağı için hemen çıkma oranında düşüş meydana gelecektir.

İşte tüm bu yararları aslında elde etmenize imkan verecek başlıklar görsel tasarım, kullanış kolaylığı ve içerik düzenlemenizle ilgili. Bunlardan yola çıkarak yaptığınız çalışmalarla sadece müşteri çekmekle kalmaz aynı zamanda arama motoru sıralamalarında da olumlu bir etki sağlarsınız. Ziyaretçilerin sitenizde kalma süresi, hemen çıkma oranı gibi birçok faktör Google tarafından dikkate alınacak ve dolayısıyla kullanıcı deneyimi seo ilişkisi mevcutta olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.