Kopya İçerik Kontrol Araçları

Kategori SEO Paylaşımları

kopya-icerik-kontrol-araclari

İzinsiz şekilde referans gösterilmeden bir içeriğin veya bir içeriğe ait cümlenin direkt olarak alınması kopya sayılır. Seo kopya içerik konusunda oldukça katı. Özgün olmayan içeriklerin arama motorlarında başarı sağlaması mümkün değildir. Özgün içerik vadeden araçlara güvenmekte sizi eksilere götüren bir seo hatası olabilir. Çünkü metnin okunma kalitesi kopya içerikler yoluyla sağlanmaya çalışılıyorsa bir fayda göstermeyecektir. Ayrıca, kopyalama durumunu kontrol etmediğiniz zaman panda algoritmasına yakalanmanız da muhtemel. Özgün makale üretme fikirleri edinmek için buzzsumo aracı kullanabilir ve aradığınız konuya dair rağbet gören konulara ulaşabilirsiniz. Bu size yazınıza başlamadan önce bir ön fikir sağlayacaktır.

Spinner Nedir?

Spinner, içerik özgünleştirici olarak geçer. Cümlede geçen kelimelere odaklanarak semantik olarak uygun veya eş anlamlı kelimelerle yer değiştirme yapılarak özgünlük elde etmeye odaklanır. Doğal seo çalışmaları önerilse de bu yöntem kısmen işe yarayabilir.

Kopya İçerikler Nasıl Denetleniyor?

  • İhbar sistemi kullanılarak
  • Otomatik algoritmalar sayesinde
  • Crawl analizleri kullanılarak yapılan düzenli arama sonucuyla

Kopya İçerikleri Kontrol Eden Araçlar Hangileridir?

Kopya içerik kontrol araçlarından bazıları şunlardır:

Virante: Bu araç; ön belleği, ana sayfayı ve site içi benzerliği kontrol eder. Bu sayede seo hataları ve yinelemeler konusunda önlem alabilirsiniz. Ücretsiz olan bu aracı her zaman kullanabilirsiniz.

Plagium: Online şekilde bir metnin özgün olup olmadığını kontrol eder ve benzer sayfaların liste olarak gösterir.

Dupe Free Pro: Bu araç diğerlerine göre farklılık göstermekte. Bir yazının diğer sitelerdeki içeriklerle birebir örtüşen kısımlarını bulur ve editörü üzerinden düzeltmeye olanak verir. Siz yazının tamamını özgün hale getirene kadar bunu yapar ve tüm düzeltmeler bittiğinde yazınızın artık özgün olduğuna dair size bildirim verir.

Siteliner: Ücretsiz olan bu araç, site içi ve site dışı benzerliklerin kontrolünü yaparak aşırı SEO’dan kaçınmanız için bir koruma sağlar. Buna ek olarak, kod-yazı oranı vb analizler yapma imkanı da verir.

Sitenizdeki İçeriklerin Çalınmasını Önlemek İçin Neler Yapmalısınız?

Akla ilk gelenler arasında sağ tuş yasaklama kodu var. Bu kodu aşmak çok zor olmasa bile caydırıcı bir etkisi olabilir. Daha güçlü bir şekilde bir araçla sitenizi korumak istiyorsanız DMCA sitenizin tapusu niteliğindedir. Kurulumu ve kullanımı hakkında bilgi edinerek sitenizi bu yolla koruyabilirsiniz. DMCA sitesinden “Client Login” bölümünden üye olabilirsiniz. Üyeliğiniz sırasında bir doğrulama maili alacaksınız. Bu doğrulamaya onay verdikten sonra giriş yapabilirsiniz. Siteye girdikten sonra, “My Protected Pages” kısmından “Add Badges to Your Site” alanına site adresinizi yazarak bir kod ediniyorsunuz. Bu kodu sitenize eklemeli ve yaklaşık bir ya da iki gün kadar onay beklemelisiniz. DMCA’nın sitenizi lisanslamaya başlamasıyla işleminiz tamamlanıyor. Son olarak tabiki sitenizin ciddi anlamda Google üst sıralara yerleşmesini istiyorsanız bir seo uzmanıyla çalışmalı ve birçok kontrolü birlikte yapmalısınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.