Karşılıklı Link Değişimi

Kategori SEO Paylaşımları

backlink

İnternet sitelerinin arama motorlarındaki sıralamalarını olumlu yönde etkilemek için birçok çalışmaya gitmektedirler. Bu konuda seo çalışmaları içerisinde link değişimi işlemleri oldukça önemli yerde bulunmaktadır. Link değişimi konusunda uygulanan iki farklı sistem bulunmaktadır. Bunlar birisi karşılıklı link değişimi olmaktadır. Bu işlemde adından da anlaşılacağı gibi iki sitenin karşılıklı olarak link değiştirme işlemi konu edilmektedir. Yapılacak link değişikliğinden kasıt da iki sitenin birbirine bağlantı göndermesi anlamına gelmektedir. Bu durum seo açısında farklı şekilde değerlendirilmekte ve görülmektedir. Link değişimi konusunda aslında arama motorlarının bunun yapılmasını istemeyen bir tavrı olduğu açıktır. Bu sebeple açık bir şekilde karşılıklı link değişiminin yapılması seo konusunda çok olumlu etki sağlamaz.

Seo konusundaki etkinin artması için link değişimi yapılacak sitenin iyi belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu konuda en önemli olay iki sitenin de birbiri ile alakalı olması gerekliliğidir. Birbirinden içerik olarak çok farklı iki sitenin karşılıklı link değişimi yapması seo açısından pek tavsiye edilen bir durum değildir ve başarıya ulaşması oldukça zordur. Bunun yerine aynı içeriğe sahip iki sitenin birbirine link vermesi daha fazla başarı elde edilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında link alınacak ve link verilecek sitelerin seo konusunda sorunsuz ve spam olmayan siteler olması gerekmektedir. Bu durumun aksinde seo konusunda ciddi sorunlar yaşanabilir. Arama sıralamasında oldukça gerilere düşmek mümkün olabilir.

İki sitenin birbirine link vermesi işlemi seo konusunda ilk zamanlarda çok uygulanan bir sistem olmaktaydı ve pagerank değeri üzerinden bu durum incelenmekteydi. Ancak bu konudaki suiistimaller neticesinde artık karşılıklı link değişimi konusunda pek fazla başarı sağlanması mümkün olamamaktadır. Bunun yeni daha kapsamlı olan çapraz link değişimi uygulanmaktadır. Bu konudaki çalışmalar seo konusunun neredeyse en önemli ayağını oluşturmaktadır. Arama motorlarının fark edemeyeceği şekilde olumlu etkiler yaratacak bir link değişimi ciddi olarak başarı sağlamakta ve sıralamada üst sıralarda yer alınmasını mümkün kılmaktadır. Ancak bu durum için ciddi bir çalışma yapmak ve bu konuda bilgi sahibi olmak önemlidir. Aksi halde başarı sağlanması mümkün olmayacaktır.

 

2 Yorumlar ve Cevaplar “Karşılıklı Link Değişimi

  1. karşılıklı linkleme yaparken rel=”friend” yapsak, oluşacak kötü etkiyi engelleyebilir miyiz?

  2. Aslında bu makale içerisinde karşılıklı link takası yapan sitelerin ismini vermenizi beklerdim bu şekilde daha faydalı ve etkileyici bir makale olacağını düşünüyorum sıralama içerisinde de sabitleyici bir konuma yaklaşacağını tahmin edebildim yine de faydalı bir makale olmuş açıklayıcı ve hedefe isabet yiyen bir seçim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir