Kaliteli Backlink Sistemi

Kategori SEO Paylaşımları

kaliteli backlinkBu yazımızda sizlere SEO Adresi olarak etkili backlink sistemi nasıl olur anlatmaya çalışacağız. Link almak ve link vermek SEO‘nun vazgeçilmez ve en temel kavramlardandır. SEO açısından doğru ve etkili link almak kadar link vermek de büyük önem taşımaktadır. Sitelerin popüler olması link alarak, başkalarının popülerliğinden istifade etmesi link vererek gerçekleşir diyebiliriz.

Link almak Google nezdinde tavsiye edilmek, faydalı bulunmak, önerilmek anlamlarına gelmektedir. Bu anlamların korunabilmesi için linklerin kullanıcı kaynaklı ekleniyor olması gerekir. Site sahibinin müdahalesi ile eklenen linkler faydalı önerilen bir site olduğu izlenimini vermemesinin yanı sıra aldatıcı nitelikte çalışmalar olarak görülebileceği için zararlı site konumuna da gelebilmektedir.

Link alma temelinde etkili olan iki öğe bulunmaktadır. Bir tanesi link yazısı {anchor text) ve link başlığı (title) yapısıdır. Alınan linklerde bu iki öğe anahtar kelimeleri içermeli ve bu konuda anahtar kelime çeşitliliği de sağlanmalıdır.

Link alınan sitelerin içerik olarak benzer olması, Google açısından daha dikkate alınır bir konudur. Zira aynı sektördeki bir site tarafından önerilmek, faydalı bulunmak daha inandırıcı ve etkili olmaktadır. Bu sebeple SEO çalışmaları benzer içerikteki siteleri bularak link almak ağırlıklı yapmaya çalışılmaktadır. Benzer sitelerden link almanın zorluğu sebebiyle bu duruma denk çalışmalar da gerçekleştirebilmektedir. Benzer sitelere olan ihtiyaçtan dolayı paravan site kavramı oluşarak, düşük maliyetlerle açılacak olan içeriktaş siteler üzerinden link alınarak kalıcı ve etkili SEO çalışmaların yapılması sağlanmaktadır.

Arama motorları tarafından ve ziyaretçiler tarafından kalıcı fayda sağlar nitelikte bulunan siteler altın niteliğindeki sitelerdir. Örneğin Google.com u da bunlar içerisine ekleyebiliriz. Adobe.com, w3.org, alexa.com ve daha yüzlerce kalitesi kanıtlanmış sitelere link vermek en az link alma kadar önemlidir. Televizyon dünyasında karşılaşılan en bilinen olaylardan biri, meşhur olmaya çalışan birinin zaten meşhur olan birine laf atması ve tartışma ortamı yaratmasıdır. Bu sayede hızlı ve kolay meşhur olabilmekte, laf attığı kişinin kulvarına geçebilmekte veya yaklaşabilmektedir. Bu durum gibi kalitesi ispatlanmış sitelere link vermek onlar için bir anlam ifade etmeyecektir. Link veren site için anlam ifade edecektir. Google o siteyi bir miktar daha popüler görebilecektir.

Genel olarak popüler sitelere link vermenin yanı sıra, sektörünüzdeki az popüler olan sitelere link vermek de önemli bir konudur. Tüm oyun sitelerinin link verdiği, bu sektörde genel kabul görmüş faydalı bir site varsa sizinde bu siteye link vermeniz fayda sağlayacaktır.

Özetle internet kullanıcılarının faydalı bulduğu dolayısıyla Google’ın da faydalı bulduğu sitelere link vererek sizde o siteyi faydalı bulmuş olur ve Google tarafından beğeni alırsınız, Google hakkında yazdığınız bir makaleden Googla a link vermek, adobe hakkında yazılan bir yazıdan adobe.com a link vermek gerekli ve faydalı bir davranış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir