İnternet Reklamlarıyla Tanıtımınızı Güçlendirin

Kategori SEO Paylaşımları

İnternet Reklamlarıyla Tanıtımınızı Güçlendirin

Günümüzde internet reklamcılığı çalışmalarının önemi kullanıcıların sanal ortamlarda geçirdiği zaman düşünülünce oldukça arttı. Reklamcılık sektörüne ait temel özellikler; yaratıcılık, yenilik ve kalite. Tüm bunlar birleştiğinde görsel ve işitsel hitap edebilirlikte artıyor. Bunun internet ortamlarına da taşınan etkisi, hem istenilene ulaşmak hem de kolay iletişim kurmak adına oldukça güçlü. Doğal olarak internet ortamındaki reklam mecraları bu gücü değerlendirmek için kullanılır olmuştur. Neredeyse tüm zamanını sosyal platformlarda ve diğer internet ortamlarında geçirenler düşünülünce internet reklamları rağbet gören ve zaman ayrılan bir iş haline geldi. Sosyal medya ağlarının büyük katkısı olan bu iş için dijital pazarlamacılık sektörü de var oldu. Bildiğiniz üzere çeşitli marka, hizmet ya da ürün tanıtımları günümüzde her yerde. Bazen Facebook bazen bir blog yazısı bazen de bir Youtube videosu buna en kolay aracı olabilmekte. Online PR ise, bu işin başka bir kırılımı sayılabilecek olup internet ve blog siteleri üzerinden haber içeriklerinin yayınlanması yoluyla yapılan bir tanıtım şeklidir.

Peki, internet reklam çeşitleri nelerdir?

  • Banner Reklamları
  1. Standart Banner: Manşet şeklinde kullanılan bir tanıtım aracıdır. Bu bannerlar tanımdan da anlaşılabileceği üzere ürün ve hizmet tanıtmak amacıyla hazırlanırlar. Hareketli ve hareketsiz reklam ögeleri barındıran bu bannerları neredeyse tüm internet sitelerinde görmeniz mümkün.
  2. Zengin Medya Banner: Etkileşimli özelliklere sahip olan çeşittir. Animasyon, ses, video, … Görüntülenme başına maliyetlendirilen zengin medya banner reklamlarında en büyük amaç kullanıcılarla etkileşimde kalabilmektir. Cover Page, Page Skin, Rollover Banner, …
  • Arama Motoru Reklamları

Google, Bings gibi arama motorlarına verilen reklamları temsil etmektedir. Tartışmasız bir güç olan bu reklamlar tıklanma başına maliyetlendirilmekle birlikte Google Adwords ile de desteklenebilirler.

  • Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya reklamcılığı aslında herkesin hayatına girmiş durumda. İnstagram fenomanlerinin bir kozmetik ürün tanıtmasını aslında o ürün hakkında kendi yorumunu yapmasını beklediğiniz zamanlar olmuştur. Bu Facebook üzerinden yapılan bir oyun tanıtımı da olabilir. Büyük kitlelere hitap etmenin bu yolla kolaylaştığı pazarlama araçlarından olan sosyal platformlar dopru yönetildiğinde ve markalar doğru stratejilerle pazarlandığında bu yolla oldukça büyük bir getiri elde etmeyi başabilirsiniz. Uzun dönem kampanyalar, çekilişler ve daha fazlasıyla br markaya ait sosyal platform destekleneceği gibi bahsi geçen örnekte olduğu üzere adını duyurmuş kişilerin profillerini de anlaşarak bu işe aracı kılabilirsiniz.

  • Online PR

Online PR tanımında ilk paragrafta bahsetmiştik. Genelde blog siteleri bu işe aracı yapılmakla birlikte içeriklerin kullanıcılar tarafından reklam olarak algılanmaması sağlanır. Maliyetlendirme durumu ise, internet sitesi ya da blog sitesi tarafından belirlenir.

  • Reklam Mailleri

Aynı andan birden çok kullanıcıyı hedef alan bu mailler tıklama başına maliyetlendirilirler. Yoğun ve stratejik bir çalıştırma gerektirmesinin yanısıra oldukça tercih edilen de bir yöntemdir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir