Influencer Marketing Avantajları Nelerdir?

Kategori SEO Paylaşımları

Influencer Marketing Avantajları Nelerdir

Influencer Marketing geleneksel öğretileri yıkarak reklam odaklı pazarlamayı insan odaklı pazarlama haline getiriyor. Pazarlama dünyası değişen teknolojiyle yeni trendler kazanmaya başladı. Eski metod ve öğretiler yıkılırken dijital ortamlara uyum ön plana çıkıyor. Şu ara pazarlama dünyasının parlayan yıldızlarından olan bu değişimin temsili, sosyal medya fenomenleriyle partnerlik ederek onların desteğiyle reklam yapmayı ve bilinirliklerini güçlendirmeyi hedefler. Örneğin, bir blogger ve instagram fenomeniyle markanıza ait bir ürünün tanıtılması adına iş birliğine gittiniz de bahsi geçen fenomen ürününüz le ilgili sosyal platformlardan paylaşımlarda bulunacak. Ürününüzün referansıymış gibi markanızı kendi kitlesine önerecektir. Bu durum, onun takipçilerinin markanızı bilmesini sağlamasının yanı sıra ürününüzün satışına da ciddi oranda katkı sağlayacaktır. Daha da fazlası, sizi merak edenlerin ve diğer ürünlerinizi görmek isteyenlerin sayfanıza gelmesidir. İşte bu sayede seçmiş olduğunuz fenomenin kitlesinin bir kısmını kazanmış olursunuz. Üstelik, influencer marketing avantajları bu kadarla da bitmiyor. Diğerleri artılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Influencerlar olarak tanımlanan fenomenlerin yorumları size çok daha pahalıya patlayabilecek televizyon reklamlarından ve çoğu diğer reklam yöntemlerinden daha etkili olur. Zaten bir kitlenin benimsediği bir kişinin ürününüz hakkında yaptığı yorumlar oldukça güvenilir bulunacaktır.
 • Yeri sağlam olan influencerlar bunu samimiyetleri ve yakınlıkları sayesinde sağlıyorlar. Bu nedenle potansiyel müşterilerinize zaman zaman sizden çok daha yakın olabilirler. Böyle birinin markanız hakkında yaptığı iyi yorumlar, güven oluşturmanın yanında marka imajınızı da güçlendirir.
 • Peki influencer marketin yatırımlarının aldığı geri dönüş oranlarının yatırımın yaklaşık 6 katı olduğunu biliyor muydunuz? Bu oran, içinde yeni reklam stratejilerini barındıran bu yolun etkisini oldukça iyi vurguluyor. Ayrıca, her geçen gün buna yapılacak yatırımların oranı artıyor.
 • Bir de satışın modası artık geçti. Artık durum, karşınızdakine fark ettirmeden reklam yapmak haline geldi. Yani açıkça satış amaçlı reklam verenler tercih nedeni olmaktan çıktı. İşte, tam olarak bu nedenle influencer marketing size doğru bir yol sunmakta.

Tabloyu artılarıyla özetlemiş olduk. Ancak yanlış yoldan gitmek size çok pahalıya mal olabileceği gibi markanızın tüm itibarını da yerle bir edebilir. Doğru influencer ile doğru ürün için güçlü bir strateji belirlenmeli ve iş birliği mutlaka denetlenmeli. Örneğin, partnerinizin sayfasında da ürününüze yapılan yorumları yabana atmamanızı öneririz.

En doğru Influencer Marketing Yaklaşımları

 • Özgün ve doğal iş birliklerine fırsat tanıyın. Bir influencer markanızı gerçekten tercih ediyor ve ürününüzün etkisine inanıyorsa bunu, kitlesine geçirmesi daha kolay olacaktır.
 • Influencerları her noktada yönlendirmek asla doğru bir yaklaşım değildir. Zaten onlar doğallıklarıyla kazandıkları bir kitleye sahipler. Sürekli stratejik ilerlemek bunu yok edecektir. İşe, kesin bir reklam algısı kazandırmak partnerinizi sınırlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bırakın özgür olsunlar.
 • Önemli olan fenomenin takipçi sayısı değil yakaladığı etkileşim oranıdır. Markanıza sağlanacak katkı yalnızca takipçi sayısının çokluğuyla gelmeyecektir. Alınan geri bildirimler, sorulan sorular, yapılan yorumlar ve verilen cevaplar bu anlamda oldukça yol göstericidir.
 • Size yakın olan influencer ile anlaşın. Çünkü onun stili sizin stilinizi temsil edecektir. İnandırıcılık ve yakınlık için bu madde oldukça önemli. Onların takipçileri sizin hedef kitleniz. Pazarlama anlamında tarzınıza uzak bir influencer demek sizi doğru yansıtamayacak kişi anlamına gelir. Bu da onun kitlesiyle bir bağ kuramamanız demektir.
 • Influencerların beklentilerini anlamaya özen gösterin. Onları memnun etmek demek size getirilerin oranınızda yükseliş anlamına gelebilir.
 • Influencerlar zaman zaman bazı toplantılar ya da buluşmalar gerçekleştirirler. Bunu markanız adına onları değerlendirmek için fırsat olarak görmelisiniz. Bir sohbetle yarattığınız kişisel bağlantı size ilerleyen zamanlarda yardımcı olacaktır.

Influencer Marketing Performansı Nasıl Ölçümlenir?

 • Bu alana ne kadar yatırım yapabileceğinizi önceden belirlemeniz gerekiyor. Planlanacaklar bütçe gözetilerek yapılacaktır.
 • Influencer marketing ölçütü olarak karşımıza çıkan bir diğer kavram ise, erişimdir. Erişim, etkileşim olarak değerlendirilebilir. Hangi kitleden ne kadar kişiye erişeceğiniz durumunu da buna dahil edebilirsiniz. Influencerların etkileşim oranı size bir çok konuda yol gösterecektir.
 • Takipçi sayıları ise, iş birliğine gireceğiniz kişi seçiminde en önemli rolü oynamasa da dikkat edilmesi gerekenler arasında. Kitlesi daha büyük bir kişinin kitlesinden daha büyük geri dönüşler alma ihtimaliniz olduğu gerçeği de kaçınılmaz.
 • Beklentilerin fiyatlandırılması konusu karşılaştırmalar açısından büyük önem taşımaktadır. Reklam erişimleriyle bir olgunluğa getirilebilen fiyatlandırmalar influencer marketing için yetersiz kalabiliyor. Bu noktada işin içine takipçi sayısının marka için yoğunluğu gibi etmenler de giriyor.

Bunlar performansınızı ölçümlemeniz için size yol gösterebilecek bazı metrikler olmaklar birlikte elbette genişletilebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.