HTTP’den HTTPS’ye Geçişte SEO

Kategori SEO Paylaşımları

HTTP'den HTTPS'ye Geçişte SEO

Sitenizin güvenliğini sağlamanın yollarından biri SSL kullanarak HTTPS protokülüne geçiş yapmak. Biliyorsunuzki en çokta e-ticaret siteleri için güvenlik demek herşey demek. Çünkü en ufak bir problem kolayca, kullanıcıların tüm finans bilgilerinin ele geçirilmesi anlamına gelebilir. Bu anlamda web sitelerinin güvenlik konusunda yapabileceklerine bir fazlası gerekiyor. Bu yöntemin tek güvenlik önlemi olarak kullanılması önerilmese de HTTPS protokolünün kullanımı hem güvenliğinize katkı sağlıyor hem de web sitenizi Google’ın sağladığı sıralama avantajından yararlandırıyor. Ancak seo performansınızın etkilenmemesi adına önemsemeniz gereken bazı konular mevcut.

Bu geçiş sürecini seo açısından sorun yaşamadan atlatmak isteyenler için dikkat edilecek hususlar aşağıdaki gibidir:

  1. Hizmet aldığınız web sunucusu https’yi desteklemiyor olsa bile bir SSL sertifikası alarak bunun üstesinden gelmeniz mümkün.
  2. SSL sertifikasının çeşidine karar vermeniz gerekecektir. Standart ya da Wildcard olarak iki seçeneğiniz mevcut. Standart olan standart veri şifreleme özelliği sunar. Wildcard ise, hem sitenizin hemde alt sitelerinizin güvenliği üzerine şifreleme sağlar.
  3. SSL sertifikanızın geçerlilik süresinin kontrolünü sağlamayı unutmayın. Süre dolmadan sertifikanızı yenileyebilirsiniz.
  4. Google Analytics ve Google Search kullanmaya devam edebilmeniz için bu protokole geçiş sonrası bir düzenleme yapmanız da gerekecektir.
  5. Bu geçiş sonrasında eski URLleri yenilerine yönlendirmeniz lazım. Bunun için 301 kalıcı yönlendirme tercih etmeniz uzun vadede size fayda sağlayacaktır.
  6. txt gibi dosyalarınız düzenleyerek yeni URL listenizi aramam motoruna belirtmeniz gerekmekte.
  7. URL önceliğinin arama motoruna belirtilmesi de diğer bir konu. Geçir yapılırken url belirtimi için her tüm yeni sayfalara “rel=canonical” ifadesini eklemelisiniz. Bu HTTPS URL lerinin önceliklendirildiği anlamına gelmektedir.
  8. SSL geçişi sonrası küçük bir test yapabilirsiniz. Sitenize girdiğiniz zaman bu sertifikanın algılanıp algılanmadığını URLnize göz atarak anlayabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz olarak test yapabilmeniz için bazı araçlar mevcut. Bunun için önerilen, Qualys SSL Labs.

Yukarıda belirtilen maddeler dikkate alınırsa sorunsuz bir geçiş yakalayabilirsiniz. SSL sertifikası almak çok zahmetli bir iş olmamakla birlikte sunduğu özelliklerle de iç rahatlatıcı. Hem kullanıcılarınızın verilerinizin gizliliğini sağlarken hem de Google’ın sıralama avantajından bir nebze yararlamak mümkün oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.