Hidden Text

Kategori SEO Paylaşımları

Gizli metin

İnternet sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasının sağlanması konusun yapılan seo çalışmalarında bazı kişiler etik olmayan yöntemlere başvurabilmektedir. Bu yöntemler ile arama motorlarının dikkat ettiği konuları doğal olmayan şekilde fazla miktarda kullanmak ile yapabilmektedir. Bu konuda kullanılan hidden text ile internet sitesinin veya sayfanın bir tarafında kullanıcıların göremediği ancak arama motorlarının botlarının okuduğu metinler yerleştirilmektedir. Bu metinler genellikle anahtar kelimelerden ibarettedir. Kullanıcı için herhangi bir anlamı olmayan ve bilgi içermeyen bu metinler ile arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak istenmektedir. Bu yöntem arama motorların indexleme ve sıralama konusundaki kriterlerinin bu kadar önemli ve sert olmadığı zamanlarda oldukça işe yarayan bir yöntem olmaktaydı.

Günümüzde seo çalışmalarında ise bu tarz etik olmayan yöntemler kullanılmamaktadır. Bu yöntemler ilk etapta başarı sağlıyor gibi gözükse de kısa sürede arama motorlarının programlarında bu durum anlaşılacak ve internet sitesi filtreleme ile oldukça gerilere gönderilecektir. Bu durumda hidden text kullanımı oldukça riskli ve kalıcı bir seo başarısı için asla kullanılmayacak bir yöntem olmaktadır. Bu sebeple de seo ekipleri bu tarz bir çalışmayı uygulamamakta. Bu çalışmalar genel olarak daha fazla kısa süreli ve spam amaçlı yapılan denemeler olmaktadır. Belirli bir süre üst sıralarda yer alarak farklı amaçların gerçekleştirilmesi sağlanabilmektedir. Bunun dışında kalıcı bir başarı hedefleyen doğru bilgi içeren siteler bu yöntemi uygulamamakta.

Yapılacak seo çalışmalarında her şeyden önce seo çalışmalarının hangi zeminde ilerleyeceği kararlaştırılmalıdır. Bu konuda etik bir çalışmanın yapılacağı seo çalışmaları ile etik olmayan ve spam içeren çalışmaların yapılacağı bir yöntem seçilebilmektedir. Bu iki yöntem arasındaki farklar oldukça belirgindir. Etik çalışmaların yapıldığı seo çalışmalarında kısa sürede başarı sağlanması hedeflenmez ve kalıcı bir başarı için uğraşılır. Bunun içinde zamanlama ve yapılacak çalışmalar arama motorlarını aldatmak yerine doğala yakın bir düzenleme ile yapılır. Diğer seo çalışmalarında ise spam ve hidden text ile buna benzer birçok farklı yöntem kullanılarak kısa sürede başarı hedeflenir. Ancak bu başarı kalıcı olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.