Google’dan Widget ve Spam Linklere Veto

Kategori SEO Paylaşımları

googledan-widget-ve-spam-linklere-veto

Yoğun spam varlığı google sitelerinde baş belası. Google spam linkleri kontrol altında tutabilmek için çalışmalarına hız verdi. Web yöneticisi yönergelerinde bu yönde değişikliklere odaklanan Google tarafından bu yönergeleri ihlal eden bir durumda ceza almanız artık daha olası. Ayrıca Google, spam linklerle mücadele için sıklıkla Penguen algoritmasını da güncelleyerek bu konuya eğildiğini farkettirmekte.

 

Peki nasıl yapılıyor bu tespit?

Sitelerde yer alan widget tipi kod parçalarının tespitini sağlanarak spam linklere ulaşılıyor ve cezalandırılıyor. 8 Eylül itibariyle Google Master Central blogda yayınlanan duyuruda bu widgetlere bir kısıtlama getirildiğinden bahsediliyor. Buna ek olarak çeşitli sayaçlar ve istatistiksel bilgiler içeren widgetlerde kontrol altına alınacak. Duyurularında doğal olmayan linklerle savaşacaklarıda anlaşılıyor. Bolca yerleştirilen anahtar kelimeler ve yine çok kullanılan linkler web siteniz için artık daha çok tehlike oluşturabilir. Zira artık bunlarda spam değerlendirmesine girecek. Ek olarak, 2013 itibariyle açıklandığı üzere bu tarz linklere rel=”nofollow” etiketlerini ekleyerek buna çözüm getirmeniz mümkün. Ancak widgetleri tamamen kaldırmakta cezalara takılmamak için daha büyük fayda var. Özellikle kullanıcıyı yanlış yönlendiren linkler Google web yöneticisi yönergelerine tamamen aykırı. Şubat 2015’te başka bir duyurularında bunun sinyallerini açıkça vermişlerdi.

 

İyi haber şu ki, eğer spam linkler nedeniyle bir cezaya çarptırıldığınız kanısına vardıysanız bu linkleri web sitenizden temizledikten sonra Google Search Console kullanımı ile yeniden değerlendirilmek üzere bir talepte bulunabilirsiniz. Bu değerlendirme talebinize, talebinizin başarılı olup olmadığına dair bir iletiyle cevap alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir