Google’da Uygulama Nasıl İndekslenir?

Kategori SEO Paylaşımları

googleda-uygulama-nasil-indekslenir

Mobil dünyada uygulama marketindeki uygulama sayısı 5.7 milyonun üstünde. Bu kadar çok rakibin üstesinden gelmek ve devamlılık sağlamak oldukça zor. Keşfedile bilirlik seviyesi nedeniyle son zamanlarda Uygulama Market Optimizasyonu kısaca ASO oldukça kritikleşmeye başladı. Tabiki tek başına bu stratejide uygulamanızı kurtarmaya yetmeyebilir. Bir uygulama geliştirici pazarlama stratejisine, uygulamasını daha görünür kılmak adına bir video çalışması ve etkili bir metni mutlaka dahil etmeli. Bu noktada App Store Optimization’a paralel olarak aynı amaçla çalışan başka bir pazarlama tekniği daha mevcut. App indexing ile Google Play Search ve Google App Store dışındaki aramalarda da kullanıcılara ulaşmanız mümkün.

App Indexing Nedir?

Google App Indexing 2013 yılında sınırlı sayıda geliştiriciyle başlatılmış ve 2015 yılında herkesin kullanımına açılmıştır. Bu teknik detayları göz önüne alınınca gelenekse SEO için de büyük önem taşıyor. Mobil uygulama indexleme olarakta çevrilen App Indexing, uygulamaların Google arama sonuçlarında yükle butonuyla yer almasını sağlar. Mobil cihazınızdan yaptığınız arama sonucunda yükle butonuna tıkladığınız zaman eğer uygulama cihazınızda yüklüyse, açılır; yüklü değilse Google Play Store veya App Store’a yönlendirilirsiniz. Bu sayede uygulamayı yüklemeniz sağlanır. Kaliteli içeriğe sahip uygulamalar arama motorunda indekslenirken mobil uygulamanızı yükleyenlerin sayısıda artar. Özetle, App Indexing 2 amaca hizmet eder. Birincisi, uygulamanız ilk sayfada yükle butonuyla yer alır. İkincisi ise, Suggester Searches alanında uygulamanızın yer alabilmesi ve Autocomplete Function özelliğinde yararlanabilmeniz.

Android için App Indexing Nasıl Yapılır?

Android uygulamanızda içeriğinizin Google tarafından indekslenmesi için yapmanız gerekenler şöyledir:

  1. Uygulama içeriğinize doğru bağlantılar vermelisiniz.
  2. Arama sonucu sayfalarında çıkmak için verdiğiniz bağlantıları paylaşmalısınız.
  3. Bu bağlantıların doğruluğunu test etmelisiniz. Bunu WebMaster Tools kullanarak yapabilirsiniz.
  4. Bağlantılarınızın doğru çalıştığından emin olduktan sonra Google Analytics kullanarak performansınızı izlemeyi ihmal etmemelisiniz.

IOS için App Indexing Nasıl Yapılır?

Önceden yalnızca android uygulamalarının etkilendiği Google İndeksleme özelliğinden artık IOS uygulamaları da faydalanabilir. Bunun için yapmanız gerekenler şöyledir:

  1. Android uygulamalarında olduğu üzere içeriklerinizi Google’a tanıtmalısınız. IOS 9 ve üzeri uygulamalar http kullanır. Bu yüzden uygulamanızı desteklemek için evrensel talimatlara uygunluğu dikkate almalısınız.
  2. CocaPods kullanarak app indexing kurulumu yapmalı ve bunu yönetmelisiniz. PodFile’da indekslenecek bağlantılar arasında yer veriniz ve hazırladığınız dosyaları Google App Indexing alanına yükleyiniz.
  3. Kurulum tamamlandıktan sonra test yapmayı ihmal etmemelisiniz.
  4. Google Mobile Friendly üzerinden Google tasarım ve içerik kurallarıyla örtüşen bir uygulama yaptığınızı kontrol edin. Bu en iyi performansa ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir