Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

Kategori SEO Paylaşımları

Google'da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

  • Arama Motorlarının Algoritma güncellemesi
  • Sitenizin Backlink azalması
  • Aramalarda Altınızda yer alan sitelerin üstünüze çıkması
  • Sitenizde Title ve meta değişiklikleri yapılması
  • Sitenize Anti seo yapılması
  • Kullandığınız Tema değişiklikleri
  • İçerik güncellemeleri
  • Sunucu sorunları

Google Sıralamasında Düşüşe Neden Olan Sebepler

Web sitenizin harika bir sıralaması var, arama motorlarının her yerinde gösteriliyor ve ziyaretçi sayısı gün geçtikçe artıyor. Sonra, hiç beklenmedik ziyaretçilerin resmen kuruduğunu fark ediyorsunuz. Bu durum ise sıralamaya bakılınca site trafiğinin aşağıya doğru dik bir çizgide indiğinin görülmesiyle sonuçlanır.

Bu düşüş, Google ve site yapılandırılmasına dayanan birden çok değişkene bağlı olarak belirlenir. Ancak şunu en başta bilmeliyiz ki, Google sıralamasında üstlere tırmandıktan sonra her şey bitmez. İşin asıl önemli ve yorucu kısmı burada başlamaktadır. Siteniz sürekli içerik zenginliğini korumalı ve dinamizmini devam ettirmelidir.

Google algoritmasında yapılan güncellemeler belirli aralıklarla düzenli olarak seyir izler. Buna bağlı olarak güncellenen algoritmaya göre ön bilgiye sahip olmalı ve site içeriğinde bu durumu göz önünde bulundurarak içerik entegre etmeyi sürdürmelisiniz. Algoritma güncellemesi, site sıra düşüşlere en çok sebebiyet veren değişkenlerin başında yer alıyor.

Diğer önemli bir dinamik ise başka bir siteden sayfanıza yapılan yönlendirme linklerinin azalmasıdır. Backlink denilen bu bağlantının azalmasıyla referans sitelerinin size olan bağlantı oranında azalma olmaktadır. Bu sebeple Backlink bağlantısı sürekli göz önünde bulundurulması gereken bir olgu olarak Seo açısından önem taşımaktadır.

Rakip bir sitenin yaptığı çalışmalarla da, daha önce sıralamada önde olduğunuz bu site, zaman içerisinde önünüze geçebilmektedir. Bunun için rakip sitelerin çalışmaları sürekli takip edilmeli ve ona göre sitenizde düzgün aralıklarla özgün içerikler geliştirmelisiniz.

Sitenizin Seo sağlığını devam ettirebilmek için bunların yanında, içeriklerde anahtar kelime güncellemesi, black hat seo tespiti, site içerisindeki görsellerin, temaların belli kalitede tutulması, sunucu problemlerinin önüne geçilmesi gibi çalışmalar da göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü siteniz genel olarak bu sayılan değişkenlere göre düşüş gösterir. Bunları bilmeli, planlamalı ve gerekli çalışmalar yapılarak oluşabilecek düşüşün önüne geçilmelidir.

SEO Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.