Google’a Site Eklemek

Kategori SEO Paylaşımları

google site ekleme

Google algoritma mantığı temel olarak, kişilere sadece arama motoru uyumlu hale getirmek için site açılmaması gerektiği mesajını vermektedir. Yani bunun geniş tanımlaması açılan bir sitenin içeriğinin bol, zengin ve görsellerle süslenmiş bir kalitede olmasıdır. Özellikle sırf arama motorunda görünür olabilmesi için özgün olmayan, sağdan soldan kopya edilmiş içerikli olan site yapanlar var. Bundan uzak durmak, işe başlamadan önce izlenilmesi gereken ilk adımdır.

Açılan yeni bir siteyi Google´a eklemek pek de zor değil. Bunun için http://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresine girerek sitenizi Google´a tanıtabilirsiniz. Bu kısımdaki yönergelerde sitenize kısa bir özet metni de girebilirsiniz. Burada yeni açılan sitenizin sadece ana sayfasını eklemeniz yeterli olacaktır. Çünkü Google botları buraya eklenen siteyi ana sayfada tanıyarak alt sayfada kalan bütün içerikleri tarayarak veri tabanına ekler. Bu kısım sitenizi tamamen Google´a el ile tanıtma işlemidir. Diğer bir tanıma işlemini ise, dışarıdan tarama yapıldığı sırada Google botlarının sitenizi bularak tanımlama yapmasıdır. Bu durumda Google, sitenizi indexler ve bundan sonra takip etmeye devam eder.

Siteniz yaklaşık 2 hafta içerisinde arama motorlarında çıkar. Ancak siz Google tabanında indexlenen sayfalara bir göz atmak isterseniz “site:”, Google´daki liste durumuna ise “info:” ibaresini koyarak geri kalan kısma sitenizin adresini yazabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “info:google.com” diye yazmanız dâhilinde sitenin Google listesindeki durumunu görebilirsiniz. Bunun sonucunda Google ´un taradığı ana sayfa ve alt sayfaları göreceksiniz.

7 Yorumlar ve Cevaplar “Google’a Site Eklemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.