Google Sesli Arama Özelliğinin SEO’ da etkisi Nedir

Google Sesli Arama Özelliğinin SEO’ da etkisi Nedir?

Kategori SEO Paylaşımları

Google Sesli Arama Özelliğinin SEO’ da etkisi Nedir

 

Google sesli arama özelliği, arama alanı kenarındaki mikrofon ikonuna basılı tutmak kaydıyla aranmak istenenin söylenmesi yoluyla kullanılır. Bu özellik Google Haritalar üzerinden de kullanılabilir.

Kullanımı oldukça pratik olan bu yöntemle yapılan aramaların Mayıs ayında %20’ yi bulduğu yönünde bir araştırma vardır. 2020 yılında ise, bu oranın iki katından fazla bir orana tekabül edeceği düşünülmektedir.

Sesli aramalar hareket halindeki kullanıcılar için daha çok tercih edilmekte.

Örneğin; araç kullanırken bu özellik oldukça büyük bir kolaylık değil mi? Şirketler sesli aramaların seo etkisi açısından olumlu bir nitelik sergilediğini fark ettiklerinde  konu üzerinde çalışmaya başladılar.

Siri, Microsoft Cortana, … gibi uygulamaların bu çalışmaların birer sonucudur. 2016’ da çalışmalar bu şekilde ilerlerken bu yıl akıllı telefonlar sayesinde bu etkinin yükseleceği kesin bir ibare olarak belirtilebilir. Hatta pazarlama stratejilerine de yön verecek olan bu özellik, her zaman kullanılmaya uygun olmayabilir. Kullanıcıların yalnızken aramayı tercih ettikleri konular olabilir. Bu nedenle kullanılabilirlik alanları yazılı aramaya göre, çok daha sınırlıdır. Fakat, Google sesli aramada Rank Brain algoritmasının daha iyi sonuç verdiği göz ardı edilmeksizin bu konu seo stratejileri anlamında da değişiklik gerektirecektir.

Google sesli arama ve seo çakışması işte tam olarak bu noktada gerçekleşmektedir. Sesli aramalarla gelen ziyaretçilerin yok sayılması son veriler doğrultusunda önemsenecek bir rakamın çöpe atılması demektir. Seo bunu asla görmezden gelmemeli. Çalışmaların bir çoğu bu konuyu da odak alacak olduğunda seo stratejileriniz de doğal olarak yeniden şekillendirilmeli. Elbette web sitenizi yalnızca bunu baz alarak yapılandırmanız ya da yeni bir yapılandırmaya gitmeniz gerekmiyor.

Yalnızca bazı ek düzenlemeler ihtiyacınız var. Biliyorsunuz ki sesli aramalarda konuşma dili hakim. Uzun kelime öbekleri bu anlamda dikkat çekecek ve çalışmalar bu yöne kayacaktır. Web sitenize dahil etmeniz gereken bu kelime öbekleriyle ilgili size yardımcı olabilecek araçlarla çalışabilirsiniz. Sesli aramaların oldukça büyük bir kısmı mobilden geldiğinde mobil uyumluluk yine ön planda olmalı. Böylece hemen çıkma oranınıza da katkı sağlamış olursunuz. Öyle görünüyor ki, yakın gelecekte sesli özellikteki aramalar daha fazla önem kazanacak ve seo bu aramaları da çalışmalarına dahil eder durumda olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.