Google Rank Brain Nedir? Nasıl Çalışır ?

Kategori SEO Paylaşımları

Google Rank Brain Nedir Nasıl Çalışır

 

Google Rank Brain algoritması Google’ın yapay zeka üzerine çalışan algoritmasıdır. Google, bir süredir yapay zekayı Google Translate gibi bir çok hizmetinde aktif şekilde kullanıyor. Google üzerinden yapılan aramalarda kullanılan kelime öbeklerinin anlamlandırılması kalite sonuçlara ulaşılabilirlik adına ciddi önem taşıyor. Yapay zeka tam olarak burada devreye giriyor.

Google Rank Brain Nasıl Çalışır ?

Kısa bir tanımdan sonra Google Rank Brain algoritmasının nasıl çalıştığı konusuna gelirsek, Google yapılan aramaları matematiksel hesaplamalarla yorumlayarak anlamlandırır denilebilir. Bunu gerçekleştirme süresi 1 saniyenin altındadır. Google gelişmiş arama seçeneğiyle kelimeleri birbiriyle ilişkilendirir ve anlamlandırılmış öbekler için bir sonuç sunar. Bu işin içine birde makine öğrenmesi girince ortaya oldukça güçlü sonuçlar çıkıyor. Hızlı anlamlandırma ve hızlı karar vermeyi makine öğrenmesi destekliyor.

Google Rank Brain nasıl çalışıyor?” sorusuna bir örnek verecek olunursa, öncelikle ülkeler ve başkentleri birbiriyle eşleştiriliyor. Siz arama motoruna “Ankara” girdiğiniz zaman arka planda çalışan algoritma bunu Türkçeyle eşleştirmiş oluyor. Bu gibi eşleştirmelerle tüme varım yöntemi kullanılıyor. Rank Brain algoritmasının seo’ya da belli etkileri mevcuttur. Bu kapsamda dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Konuyu kapsayan içerik üretimi
 • Kaliteli ve güncel içerik
 • Henüz sorulmayan ancak sorulma potansiyeli yüksek sorular üzerine yoğunlaşmak
 • Daha fazla ihtiyaca cevap vermek

Rank Brain SEO Planı Tavsiyeleri:

 1. Site içi optimizasyonunuzu tamamlayın.
 2. Sayfa performans sorunlarını giderin.
 3. Akıllı etiket kullanımı konusuna eğilin.
 4. Kullanıcı deneyimlerini önemseyin.
 5. Uzun vadeli çözümlere yönelin.
 6. Link profilinizi genişletin. Hatalı linklere dikkat edin.
 7. Marka bilinirliği konusunda çalışın.
 8. SSL kurulumunuzu yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir