Google Panda ve Google Penguin

Kategori SEO Paylaşımları

Google Panda ve Google Penguin

Google oyununda bir adım öne çıkmak için artık bazı değişikliklere kapı açmak şart. Panda güncellemesi ve Penguin güncellemesi ile gelen yenilikler kötü içerikleri ve gereksiz linklerle dolu siteleri bu yarışta hızlıca elemekte. Sağlam ve güçlü yerlerde yer almak istiyorsanız sunulan önerileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle, Panda kötü veya gereksiz içerikleri nasıl eliyor?

 1. Etkileşimden uzak ve bilgilendirici olmayan içerikler
 2. Çok kısa içerikler
 3. Kopyalanan içerikler
 4. Şimdilerde uzun vadede işe yaramayacağı belli olan anahtar kelimeler doldurma
 5. Güncel olmayan dolayısıyla trafik sunmayan içerikler

Yukarıdaki 5 neden Google Panda’dan ceza almak için çok yeterli olabilir.

Sıra Penguin’e geldiğinde, bu güncellemenin yalnızca gereksiz linklerle bağdaştırılmış olduğunu söylemek mümkün. Tekrar eden ve kesinlikle doğal olmayan link çiftlikleri Penguin’in ana hedefi.

Pandayı Yenmenin Yolları

 • İçerik kalitenizi en üste taşıyın. Yazacağınız konuyla ilgili bir ön araştırma yapmakta fayda var. Daha çok trafik alabilecek konulara eğilin. İçeriklerinizde örnekler kullanın. Uygun linklerle kaynak vermeye çalışın ve ziyaretçilere grafikler sunun. Paragrafların doğru kullanılması, ifadelerde maddelendirme gibi biçimlendirme faktörleri de kalite anlamında önem taşımaktadır. Yazım hataları yapmamaya ve dil bilgisi kurallarına uygunluğa önem verin.
 • İçeriklerinizi güncel tutun. Yanlış bilgi veren içeriklerle birlikte güncelliğini yitirmiş içeriklerde Panda güncellemesinin hedefinde.
 • Zamansız içerikler üretmeye yönelin. Örneğin; sıkça sorulan sorular bölümleri, sektör jargonu üzerine yazılan yazılar, herhangi bir görev için oluşturulan rehberler …
 • Anahtar kelime yoğunluğunu kontrol altında tutun. Bir içerikte kullanılması gereken anahtar kelime %2 ve %4 civarlarında olmalıdır. Çok anahtar kelime ilişki kuralım derken arayıda bozabilir, unutmayın. Bu rakam Google algoritmalarına bağlı olarak değişebilir olsada ziyaretçileri anahtar kelime doluluğuyla uzaklaştırmamak iyi bir yaklaşım olacaktır.
 • Uzun içerikler yayınlamaktan korkmayın. 2000 – 2500 kelime bunun için iyi bir başlangıç olabilir. Bu sayede Panda cezalarından kurtulmanız da mümkün.
 • Konu odaklı içerik oluşturun. Ele aldığınız konuyu çok dallandırıp budaklandırmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu durumun seo çalışmalarınıza zarar verebileceğini unutmayın.
 • Penguin karşısında direnmek istiyorsanız dışarıdan içeriğinize link gelmesini sağlayacak kadar iyi yazmaya çalışın.
 • Açıklayıcı ve öğretici nitelikte içerikler oluşturmaya özen gösterin. Bu durum kaynağın link gösterilmesine de ön ayak olacaktır. Panda öğretici içerikleri oldukça önemsemekte ve bunu iyi kullanıcı deneyimi olarak görmekte.
 • Uygun paragraf kullanımları, alt başlıklar, maddelendirmeler, … kısaca biçimlendirmeniz kötüyse Panda tarafından ceza almanız muhtemel.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.